*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: 1000 KİŞİ OKUR  (Okunma sayısı 1113 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• Yönetici
  • Kahraman Üye
1000 KİŞİ OKUR
« : 13 Eylül 2022, 10:19:42 »
1000 KİŞİ OKUR

EĞİTİM ALMA HAKKININ FİZİKİ ERİŞİMSİZLİK NEDENİYLE İHLAL EDİLMESİ
Dün yapılan YKS sınavı nedeniyle Ankara'da da sınava gireceği okula gelen Muhammed Delibaş adlı engelli genç okulun erişimsizliği, sınavda yardımcı personelin görevlendirilmesi ve sınıfa girebilse de diğer öğrencilerin dikkatlerini dağıtacağı, sınav salonunun 4. katta olduğu gibi birçok sebeple oyandı.
Sonuç mu?
Sınav saatinden önce gelse de oyalanan genç sınıfa ulaştırıldığında 10:01 geç kaldınız denerek sınava sokulmadı.
*Bu okulun 2,3,4. katlarına asansörle erişim yoksa nasıl ruhsat alındı?
*İl Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu okulların fiziki erişimlerini takip etmiyor mu?
*Tahsil yapmanın bilincine varmış, cesur bir gencin türlü bahanelerle ENGELLENEREK  bir yılını ziyan etmeye ve belki de onun umudunu kırmaya bu kadar yetişkin görevlinin hakkı olabilir mi?
" O-LA-MAZ !!! "
Engelli bireyler engelsiz bireylerle Anayasa ve İnsan Hakları bağlamında EŞİTTİR.
Kanunla belirlenmiş haklardan olan Erişim ve Eğitim Alma hakkı kişilerin vicdan, insaf ve insiyatifine asla bırakılamaz.
Devlet engelli vatandaşının bu haklara erişmesiyle yükümlüdür.
Benzeri bir olay azimli gencimiz DMD hastası olan sevgili Çağlar Özyiğit 'in de başına geldi.
💥Kıraldan çok kıralcılar, bilinçsiz eğitimciler!
Size yazıklar olsun!
Bu arada bence haberdeki başlık "engeli nedeniyle" sınava giremedi değil "engellendiği için" olmalıydı.

Tülin Erol

#Engellenenlerhayatıniçinde
#Engellenenlersokakta
#Erişiyorsameşitim
#HaydiEngelOlmaBilgilenKolaylaştır

Kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45