*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: İnternette Satılan Otizm Aldatmacası Ürüne Dikkat  (Okunma sayısı 1112 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• Yönetici
  • Kahraman Üye
İnternette Satılan Otizm Aldatmacası Ürüne Dikkat

İnternette satılan ‘Autism’ adlı ürünün başta otizm olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği iddia edilse de, uzmanlar bitkisel temelli ürünün hiçbir bilimsel temelinin olmadığı uyarısında bulunuyor.

Uzmanlara göre bu tip ürünler, hastaya zarar verebilir. Söz konusu sitelerde, ürünün yüzde yüz doğal olduğu, içinde etken madde bulunmadığı, beyin erimesi, alzheimer, otizm ve beyin fonksiyonlarının tedavisine iyi geldiği yazıyor. Ürünün, Orman ve Tarım Bakanlığı tarafından onaylı olduğu da iddia ediliyor. Bakanlık ise sorumuzu yanıtsız bıraktı.

Ürünü üreten ve piyasaya süren Osman Toker ile görüştük. Toker, “Ürünümüz mineral ve vitaminlerden teşkil edilmektir, yüzde yüz doğaldır ve yan etkisi yoktur. Bu ürünü kullandığımız otizmli hastaların anlama, algılama, komut alma ve cümle kurma saflarına geçiyor. Ancak vatandaş ‘Bir kere kullanayım düzelsin’ diyor. Öyle bir şey yok. Burada süreklilik var. Beyinsel problemlerin tedavisi süreklilik arz eder. Düzenli olarak kullanılması gerekiyor. Konuşma safhasına geçen birinin 3 yıl kullanması gerekiyor. Ürünümüzün Tarım Bakanlığı onayı da var. Ürünümüz farklı hastalıklara da iyi geliyor. Bu ilacı aslında kendim için yapmıştım. 12 yıl önce, bende unutkanlık vardı. Doktora gittim, beyin tomografisi çekildi ve beyinde 3’te 1 kayıp olduğu söylendi. Biz de o yıllarda bitkisel yağ ürünleri çıkartıyorduk. Oradan kendimize bir formül yaptık ve uyguladık. Faydasını da gördük. Bu ilacı kanser hastaları da kullanıyor” dedi.

“Ciddi Zarar Verir”

Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Doç. Dr. Ümit Işık ise “Otizme bitkisel destek yağı olarak adlandırılan bu ürünün bilimsel hiçbir temeli bulunmamakta, iyi gelmesinden ziyade zararı olabileceği akıldan çıkarılmamalı. Yeterli ve doğru bilimsel veriler bulunmadan bu ürünlerin kullanımı hem etkisiz hem de zararlı olabilecektir. İnternette yeterince denetlenmemiş ürünlerde, ne kadar atık ve kirletici madde olduğu bilinemeyebilir. Ayrıca, bu tür takviyelerin reçeteli ilaçlarla kullanımı ciddi olumsuz etkiler ortaya çıkarabilmektedir. Otizmin en önemli basamağı erken tanı ve erken yaşlarda eğitim programlarıdır. Otizm uzun soluklu bir yolculuktur. Bu uzun yolculukta aileleri yanlış bilgilendiren, bilimsel olmayan metotlarla mucizevi yöntemler teklif maddi manevi zarar verebilecek, tedaviyi geciktirebilecek kişiler olabilir” diye konuştu.

“Denetim Yok”

Türk Eczacıları Birliği’nin eski Başkanı Eczacı Erdoğan Çolak: “Bu konularda çok fazla şaklaban türedi. İsteyen istediğini söyleyebiliyor ve denetimleri yok. Bu tür ürünlere itibar edilmemesi gerekiyor. İlaçlar hekim kontrolünde ve eczacı danışmanlığında halka sunulmalı. İnternetten yapılan satışlar, bu iki önemli sağlık profesyonelini devre dışı bırakarak pek çok soruna davetiye çıkarmaktadır. İnternetten satılan ilaçların denetime tabi olmadığı unutulmamalı, “doğal” denilen ürünlerin etken maddelerinin kimyasal olabileceği ya da içinde etken madde bulunmayan ürünlerin satılabileceği göz önünde bulundurulmalı. Bitkisel ve doğal olan her şey sağlıklı anlamına gelmez. İlaçların, bitkisel ilaçların, gıda takviyelerinin internetten satışı acilen yasaklanmalı. Bitkisel ilaçlar ve gıda takviyeleri, sadece eczacı danışmanlığında halka ulaştırılmalı. Söz konusu ürünler Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmalıdır. Bitkisel ürünlerin bu şekilde satışı doğru değildir. Bu durum, olumsuz sağlık sonuçlarına neden olabilir” dedi.

Milliyet

KATEGORİLER Sağlık
 ETİKETLER Bitkisel ÜrünİnternetOrman ve Tarım BakanlığıOtizmTedavi Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45