*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Komşu Komşunun Böbreğine Muhtaç Oldu  (Okunma sayısı 3963 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• Yönetici
  • Kahraman Üye
Komşu Komşunun Böbreğine Muhtaç Oldu
« : 10 Nisan 2013, 19:59:09 »

Komşu Komşunun Böbreğine Muhtaç Oldu

Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde hastaneye giderek kan tahlili yaptıran ve böbreklerinin çalışmadığını öğrenen 32 yaşındaki Hülya Keten, Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde kapı komşusundan nakledilen böbrekle yeniden hayata..

Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde hastaneye giderek kan tahlili yaptıran ve böbreklerinin çalışmadığını öğrenen 32 yaşındaki Hülya Keten, Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde kapı komşusundan nakledilen böbrekle yeniden hayata tutundu.

3 yıl önce Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde kan tahlili yaptırmak için hastaneye giden Keten, yapılan tahliller neticesinde böbreklerinin çalışmadığını öğrenince şok oldu. Bir anda hayatı kararan ve diyaliz makinesine bağlanan kadın nakil ümidini yitirirken, imdadına kapı komşusu yetişti. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne gelen Hülya Keten, eşi ve komşusu, doku uyumu için tahlil yaptırdı. Eşiyle dokuları uyuşmayan kadının komşusu ile dokuları yüzde 80 oranında uyuştu ve karamsarlığa düşen kadın komşusunun verdiği böbrekle yeniden hayata bağlandı. Komşusunun adını sır gibi saklayan Keten, 3 yıldır nakil beklediğini ve hayallerinin artık gerçek olduğunu söyledi. Keten, "Doktor, böbreklerin çalışmıyor dediğinde çok üzüldüm. Dünyanın sonu zannettim o an. Fazla bir umudum yoktu nakil için. Hep böyle devam edecek zannettim. Sonra Uludağ Üniversitesi'ne geldik. Burada organ nakli koordinatörleri Sahriye Keskin ve Ersin Elgin bizimle yakından ilgilendi. Nakil olduktan sonra sanki dünyaya yeniden geldim" dedi.

Kapı komşuları ve Hülya Keten'in eşinin arkadaşı olan ancak isminin verilmesini istemeyen bağışçı, böbreğini verdikten sonra taburcu oldu. Küçük bir yerde yaşadıkları için hastalığını yakınlarının ve akrabalarının hemen duyduğunu ifade eden Keten, komşusuna minnettar kaldığını söyledi.

Hastanede organ bekleyen hastalarla yakından ilgilenen organ nakli koordinatörleri Sahriye Keskin ve Ersin Elgin ise, herkesi organ bağışı yapmaya davet etti. Diyaliz hastalarının büyük bir umutla nakil beklediklerini ifade eden Keskin, "Vatandaşlarımızın bu konuda daha hassas olmaları gerekir. Burada bir haftada 4 defa diyaliz makinesine bağlanan vatandaşlarımız var. Onlar büyük bir umutla organ nakli bekliyor. Onları sevindirelim" diye konuştu. - Bursa