*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Hollanda’da, Yürüme Engelli Adam ”Düşünce Gücü” ile Yürüyor  (Okunma sayısı 1276 defa)

Çevrimdışı melleseferi

  • Yönetici
  • Kahraman Üye
  • *****
  • İleti: 5483
Hollanda’da, Yürüme Engelli Adam ”Düşünce Gücü” ile YürüyorHollanda’da yaşayan ve 12 yıldır yürüme engelli olan Gert-Jan Oskam isimli şahıs, İsviçreli bilim insanları tarafından geliştirilen bir teknoloji sayesinde “düşünce gücünü” kullanarak yürüyebilir hale geldi. İsviçre’deki beyin cerrahları ve sinirbilimcilerin ortak çalışmasıyla geliştirilen “Dijital Köprü” cihazı, 2011’de bir bisiklet kazası sonucu yürüme engelli olan Gert-Jan Oskam’ı yeniden hayata bağladı.

“Beyin – Bilgisayar Arayüzü” işlevi gören Dijital Köprü, her biri beyin ve omurilikte olmak üzere iki elektronik implanttan oluşuyor. Beynin bacak hareketlerini kontrol etmekten sorumlu bölgesine yerleştirilen ilk implant, kişinin düşüncelerini algılayıp omuriliğine iletiyor. Aynı şekilde diğer implant da omurilikteki bacakları kontrol eden kısma yerleştiriliyor. İmplantlar bu sayede birbiriyle iletişim kurarak kişiye yürüme kabiliyeti kazandırıyor.

“Beyin ile Omuriliği Birbirine Bağlıyor”

Projeyi geliştiren bilim insanları, Dijital Köprü’nün insan beyni ile bacak hareketlerini kontrol eden omurilik arasındaki kopmuş bağlantıyı onaran bu teknolojinin “düşünceyi harekete dönüştürdüğünü” belirtiyor.

Oskam, implant ameliyatı sonrası her seferinde 100 metreden fazla yürüyebildiğini kaydetti. Ameliyattan iki gün sonrasına değinen Oskam, “en şaşırtıcı şey iki gün sonra oldu, artık kalçalarımı kontrol edebiliyordum” sözleriyle mutluluğunu dile getirdi.

Proje Başkanı Guillaume Charvet, teknolojinin çalışma mantığını açıkladı. İmplantların uyarlanabilir yapay zeka sayesinde beyindeki hareket etmeyi sağlayan sinyalleri gerçek zamanlı olarak çözebildiğini aktardı. Yapay zeka ilgili sinyalleri çözdükten sonra, omurilikteki bacak kaslarını harekete geçiren ve istenen hareketi yönlendiren elektriksel stimülasyon dizilerine dönüştürülüyor. Ayrıca bulgularda, hastanın implantları kapatıldıktan sonra bile koltuk değnekleriyle de olsa yürümeye devam edebildiği tespit edildi.

“Engelliler İçin Umut Işığı”

Bu ve benzeri teknolojiler yürüme engelli bireyler için umut ışığı olacak. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünya nüfusunun en az yüzde 15’i engelli bireylerden oluşuyor ve çoğu gerek toplumsal gerek başka sebeplerle “ev hapsine” maruz kalıyor. Çoğu kişinin umurunda bile olmayan küçük şeyler, onların “keşke”si…

SKY News


ETİKETLER Düşünce GücüFelçliHollandaYapay ZekaYürüme Engelli kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45