*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: HSAN2 Teşhisi Konan Güner Utar'ın Elleri ve Kolları Eriyor  (Okunma sayısı 1323 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• Yönetici
  • Kahraman Üye
HSAN2 Teşhisi Konan Güner Utar'ın Elleri ve Kolları Eriyor

Kendisi ile birlikte dört yeğeninin daha bu hastalıkla mücadele etmeye çalıştığını belirten Utar, tedavi olmak istediklerini ve yetkililerden yardım beklediklerini söyledi.

Adıyaman'ın Kahta ilçesi Büyükbejiyan köyünde yaşayan Hereditary Sensoryand Autonomic Neuropathy Type II (HSAN2) hastası 32 yaşındaki Güner Ultar’ın 4 yeğeni de aynı hastalıkla mücadele ediyor. Güner Ultar, 25 yıldır mücadele ettiği HSAN2 hastalığı nedeniyle her geçen gün hareket kabiliyetini kaybediyor.

“Kardeşlerim arasında bir ben rahatsızım. Ben 7 yaşından beri bu hastalıkla yaşıyorum. Aynı şekilde ağabeyimin 2 çocuğunda ve halamın 2 torununda da var. Bu hastalık devam ediyor. Ayaklarımızdan başlayıp sonra yavaş yavaş erimeler oluyor. Kemik erimesinden dolayı ayaklar yavaş yavaş eriyor. Hastalık daha sonra ellerimize geçiyor. Ellerimizde özellikle de parmaklarımızda aynı şekilde başlıyor. Benim hastalığım, hem ayaklarımda hem ellerimde var. Yeğenlerimde ise sadece ayaklarında var. Onlarınki de yavaş yavaş eriyip gidiyor. Ondan sonra doktorlara gittik. Adıyaman'a gittim ben. Tarsus'a, Malatya'ya nereye gittiysek de çare bulamadılar."

'İyileşip hayatıma devam etmek istiyorum'

Şu anda Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi gören Utar, “Benim hastalığım genetik akraba evliliğinden kaynaklanıyormuş. Buradan bütün milletvekillerimize, başbakanımıza, cumhurbaşkanımıza sesleniyorum lütfen bize yardım edin, iyileşmek istiyoruz. İyileşip hayatımıza diğer insanlar gibi devam etmek istiyoruz. Ben ve 4 yeğenimde de aynı hastalık var. Yeğenlerim bu hastalıktan dolayı dışarı çıkamıyorlar. Okula da gidemiyorlar. Bundan dolayı bütün yetkililerimizden yardım bekliyoruz. Daha iyi hastanelerde tedavi görüp sağlığımıza kavuşmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

20.12.2017 - İHA

Etiketler : KAYSERİ TOMARZA AHLAK KÜLTÜR VE ÇEVRE DERNEĞİ TOKİ MERHAMET SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ TEKDEN KOLEJİ GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ