*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: AKKIŞLA ESKİ BELEDİYE BAŞKANI AHMET TUNCEL’DEN AZMİ KAZIM SONKUR’A YANIT  (Okunma sayısı 2139 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• Yönetici
  • Kahraman Üye

Akkışla’nın geçen dönem belediye başkanlığını yapan Ahmet Tuncel, CHP’li Belediye Başkanı Azmi Kazım Sonkur’un, kendisi hakkında çıkan iddialarına cevap verdi. Tuncel, “Kendisi hizmet etmeyi beceremediği için çamur atmaya çalışıyor. O çamur şimdiye kadar hizmet yapamayan mevcut başkanın ayıbıdır. Çünkü işin yükü olan altyapıyı ben tamamladım. Sadece makyajı kalmıştı” dedi. Geçen dönem Akkışla AK Parti’li Belediye Başkanı olan Ahmet Tuncel, görevi devrettiği CHP’li Belediye Başkanı Azmi Kazım Sonkur’un iddialarını sert şekilde yalandı. Tuncel, Sonkur’un iddialarının asılsız olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Ben göreve geldiğimde icralı, 4 aydır personeline maaş ödemeyen bir belediye devraldım. İlk işim SSK üzerindeki icrayı kaldırmak oldu. Belediyenin kamuya olan borçlarını taksitlendirerek ödedim. İddia edilen 2 trilyonluk borcun yerini açıklaması gerekir. Yerini açıklayamaz çünkü, açıkladığında benim dönemimde yapılan hizmetler ortaya çıkacaktır. 58 yıllık bir belediyenin 1 metre kanalizasyonu yoktu. İller Bankası’ndan aldığım 3,5 trilyonluk krediyle Akkışla tamamındaki 400 hektarlık yerde kanalizasyon yaptırdım. Kanalizasyon işi ihaleye çıkarıldığında 1 trilyon 482 milyar liraya ihalesi gerçekleşti. 2 trilyonu İller Bankası’nda kaldı. 1 trilyon 482 milyar liralık kanalizasyon işinin 750 milyarını hibe yoluyla gerçekleştirdim. Yani kanalizasyon işi belediyeye 750 milyara mal oldu. Vatandaştan bir kuruş dahi para talep etmedim. Ben belediyeyi devrederken piyasaya akaryakıt, sanayi, inşaat gibi yerlere 120 milyar borçla devrettim. Belediyenin geçmişten kalan TEAŞ’a sokak lambası borcu vardı. Göreve geldiğimde belediyeye yüklemeden, şimdiye kadar belediye tarihinde 100 hektarlık olan uygulama imar planını, 400 hektara çıkarttım. Bunu da belediye kasasından bir 1 kuruş çıkarmadan hibe yoluyla gerçekleştirdim. 200 hektarlık hali hazır haritasını 628 hektara hibe yoluyla yaptırdım. Bunun yanında nazım imar planını da hibe yoluyla yaptırdım. Yine kanalizasyon projesini de hibe yoluyla gerçekleştirdim. Göreve geldiğimde Akkışla’nın cadde ve sokaklarının tamamını belediyeye hiçbir yük getirmeden asfalt yaptırdım. Kanalizasyon işi 2008 yılının 12. ayında tamamlandığı için burada mevsimsel şartlar nedeniyle kaplama asfaltı yapılamadığından bunun yerine 300 kamyon mıcırla, vatandaşı çamurdan bir nebze de olsun kurtarmak için gayret gösterdim. Şimdi ki çamur 1 yıldır belediye başkanlığı yapan yönetimin ayıbıdır. Şirin ilçemiz Akkışla’nın alt yapı ve içme suyu işinin tamamını bitirdim. Sadece bir makyajı kalmıştı. Ben asla görevden kaçmadım. Eğer görevde devam etmiş olsaydım kanalizasyon arıtma tesisini de, kanalizasyondan sonra kalan asfalt işini de yeniden yaptıracaktım. Mevcut başkana sormak gerekir: ilçemiz tarihinde görülmemiş kilitli parkeyle kaplanmış, çevre düzenlemesi yapılmış, 7 bin metre kare büyüklüğündeki pazaryerini neden dağıtmış. Kendisi hizmet etmeyi beceremediğinden bana çamur atmaya çalışıyor. Uzmanlık alanım yerel yönetimler olduğu için ben dürüm yapmasını bilmem. Kendisinin de uzmanlık alanı her halde pazar yerini dürüm satabilmek için dükkanının önüne çekmek olsa gerek. Ayrıca ilçe içindeki 5 köprüyü yine belediyeye yük getirmeden yaptırdım. Sulama, çöp ve damperli olmak üzere 3 aracı belediyeye yük getirmeden aldırttım. Bugün ki ilçe ile şehir arasında ulaşımı sağlayan 2 minibüsü İller Bankası’ndan aldığımız krediyle aldık. Mevcut başkanın dediği gibi bir borçla ben belediyeyi devretmedim. Kendisi nereye ne kadar borç varsa kuruşu kuruşuna açıklasın. Gösterdiği yakıt faturasının fişine gelince, şoförler imza karşılığı yakıtı alır. Şoförler iki günün fişini birleştirerek tek faturaya dönüştürmüş. Bende muhasebeciyi çağırarak neden böyle yapıldığını sordum. O da bunun yanlış olmadığını, şoförlerin imza karşılığı verdiği fişleri ibraz etti. Bir önceki tarihte aldığı yakıtı, bir sonraki tarih ile birleştirmişler. Konu faturaya gösterildiği şekilde değildir. Araçların haftalık veya aylık yakıt harcamaları plakalarıyla tespit edilirse iddia edildiği gibi olmadığı ortaya çıkacaktır. Ben başkanlık dönemimde belediye, 2007 ile 2009 yıllarında iki kez müfettiş tarafından denetlendi. Ayrıca kendi göreve geldikten sonra belediye ile ilgili İçişleri Bakanlığı’ndan denetleme istemiştir. Bunların sonucunda benimle ilgili herhangi bir olumsuz sonuç ortaya çıkmamıştır. Bunu kendisi de gayet iyi bilmektedir. Ayrıca şu net şekilde bilinmeli ki: 5 yıl içinde yakıtı da, tarafımdan karşılanmak üzere belediyenin makam arabasını değil, kendi özel arabamı kullandım. Cep telefonumun faturasını bile belediyeye ödettirmedim. Benim yüzüm ak, hizmetim ortadadır. Akkışla’nın tarih boyunca kadastrosunun yüzde 30’u yapılmıştı. Benim dönemimde kadastronun tamamı gerçekleştirildi. Eğer elinde kendisinden önceki döneme ait olumsuz herhangi bir belge varsa savcıları çağırmak yerine, kendisi gidip başvuruda bulunsun. İçişleri Bakanlığı’na müracaat etsin. Zaten bakanlık denetimi müfettişler aracılığıyla yaptı. Hakkımda olumsuz bir sonuç çıkmadı. Biz dürüstçe memleketimize hizmet etmeye çalıştık. Babamdan miras kalan arsamızı dahi kardeşlerimle birlikte Akkışla’ya hizmet için camiye bağışladım. Bunlar söylenecek şeyler değil ama mecbur bıraktı. Aslında belediyeyi borç batağına bırakan kendisidir. Personelin 8 aydır maaşını ödemiyor. Benim zamanımda da İller Bankası belediyenin parasını borçtan dolayı yüzde 40 kesiyordu ama ben hiçbir personelimin maaşını aksatmadım. Kendisi partizanlık yapıyor. Aldığı meclis kararında yüksek okul mezunu kadrolu işçileri işten çıkartma kararı alıyor, ilkokul mezunlarını da belediye içindeki teknik olan iç hizmetlere alıyor. Benim dönenimi hizmet yapıldığı yönünde eleştirenler, 5 katlı Sağlık Ocağı’nı, çocuk oyun alanlarını, beton kanalları, kaldırımları, cadde genişlemelerini, kısacası beşikten mezara kadar vatandaşa yaptığım hizmetlere baksınlar. Dünyaya marka şehir olan şehirde dürüst belediyecilik eğitimi almış bir insanım. Yaptığımız bütün hizmetler bunun belgesidir. Bunun göstergesi de aldığım başarı belgeleridir.>kaytv