*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: ŞİREMENLİ'DEN YILDIZ'A İSTİFA ÇAĞRISI  (Okunma sayısı 2253 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• Yönetici
  • Kahraman Üye
ŞİREMENLİ'DEN YILDIZ'A İSTİFA ÇAĞRISI
« : 02 Kasım 2010, 22:37:03 »

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Şiremenli Mahallesi sakinlerini kızdırdı. Katıldığı bir programda Hürriyet Gazetesi Başyazı Oktay Ekşi’ye cevaben sözler sarf ederken Kayseri Şiremenli ve Ankara Çinçin Bağları Semti’nde yaşayan vatandaşların ağzıyla yanıt verebileceğini söyleyen Bakan Yıldız, Şiremenli Mahallesi sakinlerinin tepkisini topladı. Sarf edilen bu sözler üzerine küçümsendiklerini düşünen Şiremenli sakinleri Bakan Yıldız’ı istifaya çağırdı.
Hidroelektrik santralleriyle ilgili yazısında tepki çeken ifadeler kullandıktan sonra istifa etmek zorunda kalan Hürriyet Gazetesi Başyazı Oktay Ekşi’nin istifasını değerlendiren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ekşi’nin kırdığı potun üzerine bir pot daha kırdı. Elmacıoğlu İskender Restoranda katıldığı Mimar ve Mühendisler Grubu’nun  düzenlediği “Türkiye’nin Enerji Politikası” konulu programda konuşan Bakan Yıldız, Ekşi’ye yanıt verirken Kayseri Şiremenli ve Ankara Çinçin Semti sakinlerini kızdıran sözler sarf etti.
Bakan Yıldız’ın bu sözleri Kayseri’nin eski mahallelerinden Şiremenli sakinlerinin tepkisine neden oldu. Bakan Yıldız’ın bir bakana yakışmayan ifadeler kullandığını belirten Mehmet Çelebi “Ben Bakan Taner Yıldız’ı kınıyorum. Bir Bakana yakışmayacak bir ifade kullanmış. Neyimiz varmış ki bizi düşük görüyor” ifadelerini kullandı.
Bakan Yıldız’ın Ankara’daki Çinçin mahallesiyle Şiremenli Mahallesini aynı kefeye koymasına anlam veremediğini belirten Gökmen Kılıç da “Bakan Yıldız çok ayıp etmiş. Şiremenli mahallesi sakinleri çok iyi birbirlerine de gayet saygılılar. Çinçin’e bakıldığında Şiremenli çok daha farklı böyle, bir bağ kurduğu için Bakan Yıldız’ı kınıyorum” dedi.
20 yıldır Şiremenli Mahallesi’nde yaşadığını  anlatan Hüseyin Kılıç, “Şiremenli Mahallesi iyi bir yerdir. İnsanları da gayet iyi geçinir, kimse kimseye hor bakmaz. Şiremenli’de ya da Çinçin’de yaşayanlar vatandaş değil mi? Seçim zamanı oy toplamak için bu mahallelere gidiyorlar ama !  Bu sözleri sarf eden Bakan Yıldız’ı kınıyorum yazıklar olsun. İnsanları niçin küçümsüyorlar” şeklinde konuştu.
Bakan Yıldız’ın Şiremenli ve Çinçin sakinlerini hangi gözle gördüğünü önce açıklayıp sonra yorum yapması gerektiğini belirten 15 yıldır Şiremenli mahallesi sakini Mehmet Ali Özkan da “Şiremenli ve Çinçin sakinlerinin ağzıyla konuşmak öyle herkesin haddine kalmış bir şey değildir. Bakan Yıldız bu semtte yaşayanları insan olarak görmüyor mu ? Bütünleşmekten bahseden bir partinin Bakanı bu tür şeylerle halkı bir birinden ayırabiliyorsa Bakan Yıldız’ın o makamda kalmasının bir anlamı yok. Bence direk istifa etmesi gerekir” diye konuştu.
Röportaj yaptığımız diğer vatandaşlar Bakan Yıldız’a bireysel tepkilerini gösterdi.
>>>kayserihaber.com.tr