*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon Numaramız 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon Numaramız 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Özel öğretim kurumlarında kimler eğitim verebilir?  (Okunma sayısı 6419 defa)

Çevrimdışı melleseferi

  • Yönetici
  • Kahraman Üye
  • *****
  • İleti: 5049
27/03/2009 tarih ve 3023 sayılı yazı ile Özel Öğretim Kurumlarında Eğitim Verecek Personel belirlenmişti. Bu yazının ekinde yer alan Kurul mütalaası çizelgesindeki;

"EĞİTİM PERSONELİ VE UYGULAMALAR İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR" bölümünün;

1.maddesinde yer alan; "Bir modülün eğitimini alacak özürlü bireye, zorunlu eğitim personeli tarafından ayda en az 2 (iki) saatlik eğitim verilir." İfadesi

"Bir destek eğitim programının eğitimini alacak özürlü bireye, zorunlu eğitim personeli tarafından ayda en az 2 (iki) saatlik eğitim verilir." şeklinde ayrıca ;

2. Maddesi ise “Görme Engelli Bireyler Destek Eğitim Programı Sosyal Beceriler Modülü, İşitme Engelli Bireyler Destek Eğitim Programı Sosyal İletişim Modülü, Zihinsel Engelli Bireyler Destek Eğitim Programı Toplumsal Yaşam Becerileri ile Sosyal Hayat Modülleri, Yaygın Gelişimsel Bozukluklar Destek Eğitim Programı Sosyal Beceriler Modülü ve Özel Öğrenme Güçlüğü Destek Eğitim Programı Öğrenmeye Hazırlık Modülünün Zorunlu Eğitim Personeli tarafından verilecek en az 2 (iki) saatlik eğitimden sonra kalan eğitimi, Rehber Öğretmenlik kadrosunda istihdam edilmemek kaydıyla Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü/Anabilim Dalı veya Psikoloji Bölümü mezunlarınca da verilebilir.” şeklinde tamamen değiştirilmiştir.

Ahmet Kandemir
Memurlar.net Öğretmenler Bölüm Sorumlusu

T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü

Sayı: B.08.0.ÖÖG.0.19.01.02.420 / 6697 13 TEMMUZ 2009

Konu: Eğitim Verecek Personel

..............VALİLİĞİNE

(İl Millî Eğitim Müdürlüğü)

İlgi: a)27/03/2009 tarih ve B.08.0.ÖÖG.0.19.01.02.420/3023 sayılı yazı,

b)26/03/2009 tarih ve B.08.0.TTK.0.01.02.04/323.04/2310 sayılı Kurul mütalaası, c)08/07/2009 tarih ve B.08.0.TTK.0.01.02.04/323.04/5084 sayılı yazı,

İlgi (a) yazı ekinde gönderilen ilgi (b) Kurul Mütalaasının ekindeki çizelgenin "EĞİTİM PERSONELİ VE UYGULAMALAR İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR" bölümünün;

1-Birinci maddesinde yer alan; "Bir modülün eğitimini alacak özürlü bireye, zorunlu eğitim personeli tarafından ayda en az 2 (iki) saatlik eğitim verilir." ifadesinin "Bir destek eğitim programının eğitimini alacak özürlü bireye, zorunlu eğitim personeli tarafından ayda en az 2 (iki) saatlik eğitim verilir.",

2-İkinci maddesinin ise “Görme Engelli Bireyler Destek Eğitim Programı Sosyal Beceriler Modülü, İşitme Engelli Bireyler Destek Eğitim Programı Sosyal İletişim Modülü, Zihinsel Engelli Bireyler Destek Eğitim Programı Toplumsal Yaşam Becerileri ile Sosyal Hayat Modülleri, Yaygın Gelişimsel Bozukluklar Destek Eğitim Programı Sosyal Beceriler Modülü ve Özel Öğrenme Güçlüğü Destek Eğitim Programı Öğrenmeye Hazırlık Modülünün Zorunlu Eğitim Personeli tarafından verilecek en az 2 (iki) saatlik eğitimden sonra kalan eğitimi, Rehber Öğretmenlik kadrosunda istihdam edilmemek kaydıyla Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü/Anabilim Dalı veya Psikoloji Bölümü mezunlarınca da verilebilir.” Şeklinde tamamen değiştirilmiştir.

şeklinde değiştirilmesi ilgi (c) Kurul mütalaası ile uygun görülmüştür.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Mustafa ÇANDIR
Bakan A.
Genel Müdür V.