*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Yatalak diyaliz hastası kamyonet kasasında hastaneye taşınıyor  (Okunma sayısı 3996 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• Yönetici
  • Kahraman Üye

Yatalak diyaliz hastası kamyonet kasasında hastaneye taşınıyor

Konya'nın Beyşehir İlçesi'nde diyaliz hastalarını servis yapacak bir taşıma aracı olmadığı için 84 yaşındaki diyaliz hastası yatalak kadın, oğlunun kamyonetinin kasasında hastaneye taşınıyor.

Yeşilyurt semtinde oturduğunu belirten Mehmet Koçak, böbrek hastası ve yatalak olduğu için yürüyemeyen, tekerlekli sandalyeye mahkum kalan annesini Beyşehir Devlet Hastanesi Diyaliz Servisi'ne 6 aydır kamyonetinin kasasında getirip götürmek zorunda kaldığını belirterek, "Haftada 3 gün diyaliz makinesine bağlanmak zorunda olan yatalak durumdaki ihtiyar annemi pazar aracı olarak kullandığım kamyonetimin kasasında getirmek zorunda kalıyorum. Annemin daha iyi şartlarda bir yolculuk yapması için servis aracı ya da ambulans istedim ama verilmedi" diye konuştu.

Pazarcılık yaparak geçimini sağladığını anlatan Mehmet Koçak, "Hadi benim kamyonetim var kasasında getiriyorum, ama kışın soğuk günlerde ne yapacağız, ya aracı olmayanlar ne yapacak. Onların durumu daha kötü. Kilometrelerce öteden haftada 3 gün Beyşehir'e gelip gidenler var. Diyaliz hastaları için bir servis aracı temin edilmesini istiyoruz" dedi.

Hastane önünden tesadüfen geçerken yaşananlara şahit olan Beyşehir Belediye Başkanı Nazif Tekinöz de şaşkınlığını gizleyemedi. İhtiyar annesini kamyonet kasasında taşımak zorunda kalan Mehmet Koçak'a yardımcı olmak isteyen ve "Bu manzaraya ben de şaşırdım" diyen Başkan Tekinöz, yaşlı kadının belediye minibüsüyle gideceği yere kadar taşınması talimatını verdi.
Hayırseverleri diyaliz hastaları için servis aracı almaya çağıran Başkan Tekinöz'ün talimatıyla hastane acil servisi önüne gelen minibüsün koltuklarının takılı olması nedeniyle tekerlekli sandalye üzerinden inip yürüyemeyen yaşlı kadın, geldiği gibi tekrar kamyonet kasasında evinin yolunu tuttu.

kentselhaber.com