*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Bakan Göktaş Engelli Hakları İzleme Kurulu’na Başkanlık Edecek  (Okunma sayısı 335 defa)

Çevrimdışı Kayseriengelliler

  • Yönetici
  • Tam Üye
  • *****
  • İleti: 224
Bakan Göktaş Engelli Hakları İzleme Kurulu’na Başkanlık EdecekAile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, ‘Uzun Süreli Bakım Güvence Sistemi’ gündemiyle yapılacak Engelli Hakları İzleme ve Değerlendirme Kurulu Toplantısı’na başkanlık edecek.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; engelli vatandaşların her türlü engel, ihmal ve dışlanmaya karşı, toplumsal hayata ayrımcılığa uğramadan ve etkin biçimde katılmalarını sağlamak amacıyla 3 Aralık 2021 tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile oluşturulan Engelli Hakları İzleme ve Değerlendirme Kurulu’nun bu yılki ikinci toplantısı, 5 Ekim’de düzenlenecek. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın başkanlığında ilgili bakanlıkların ve engellilik alanında en yüksek temsil gücüne sahip 2 konfederasyonun üst düzey temsilcilerinden oluşan Kurul, ‘Uzun Süreli Bakım Güvence Sistemi’ gündemiyle toplanacak.

BAKIM GÜVENCE SİSTEMİ KURULACAK

Kurulda, Engelli Hakları Ulusal Eylem Planı’nda ‘Bağımsız Yaşam’ politika alanında yer alan, kişinin engelliliğinden kaynaklı gereksinimi olan bireysel destekler için kapsayıcı ve sürdürülebilir bir finansman sistemi kurulması hedefinin gerçekleştirilmesine yönelik hayata geçirilecek bakım güvence sisteminin kurulmasına ilişkin çalışmalar ele alınacak. Bu çerçevede; sorumlu bakanlıklar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından sunum gerçekleştirilecek. Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı temsilcileri tarafından da katkı sağlanacak.

Kurul toplantısının sona ermesinin ardından düzenlenecek ‘Uzun Süreli Bakım Güvence Sistemi Çalıştayı’nda ise mevcut durumu ortaya koymak üzere sunumlar gerçekleştirilecek. Çalıştaya kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerden temsilciler katılacak. Uzun süreli bakım güvence sisteminin öne çıkan unsurlarını ele almak üzere eş zamanlı 6 yuvarlak masa çalışması yapılarak, sistemin kimleri kapsayacağı, uzun süreli bakım güvencesi kapsamında hangi hizmetlerin yer alabileceği, modelin sürdürülebilirliğine ilişkin alınması gereken tedbirler gibi konular istişare edilecek.

DHA


ETİKETLER Aile ve Sosyal Hizmetler BakanlığıEngelli Hakları İzleme ve Değerlendirme KuruluMahinur Özdemir Göktaş kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45