*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Bakan Avcı Görme Engellilere Kaynaştırma Eğitimi ‘Dayatma’sı Olmayacak  (Okunma sayısı 2032 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• Yönetici
  • Kahraman Üye
Bakan Avcı Görme Engellilere Kaynaştırma Eğitimi ‘Dayatma’sı Olmayacak

Bakan Nabi Avcı, "Özel eğitim okullarımızdaki öğretmenler, veliler ve çocuklarımız müsterih olsun. Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Yönetmelik Taslağı'nda ortaokul çağındaki görme engelli çocukların kaynaştırma sınıflarında eğitime devam etmelerini öngören düzenlemenin asla bir zorunluluk ve dayatma halini almasına izin vermeyeceğiz" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Yönetmelik Taslağı'nda ortaokul çağındaki görme engelli çocukların kaynaştırma sınıflarında eğitime devam etmelerini öngören düzenlemenin, bir zorunluluk ve dayatma halini almasına izin vermeyeceklerini bildirdi.

Ankara Yenimahalle'deki Mitat Enç Görme Engelliler Ortaokulunu ziyaret eden Bakan Avcı, burada öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin sorunlarını ve isteklerini dinledi. Aileler ve öğretmenler, Bakan Avcı'dan Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Yönetmelik Taslağı'nda, ortaokul çağındaki görme engelli çocukların kaynaştırma sınıflarında eğitim görmelerini öngören düzenlemenin yeniden gözden geçirilmesini istedi.

Bakan Avcı da, "Bu yönetmelik değişikliği olmasaydı burada ne olup bittiğini, ne tür kararlar alındığını, nelerin yapıldığını bu kadar yakından öğrenme fırsatım olmayacaktı. Bu süreç benim için çok öğretici oldu" diye konuştu.

Üniversitede hocalık yaptığını dile getiren Avcı, bazı şeylerin kağıt üzerinde çok parlak durduğunu, ancak sahaya çıkıldığı zaman pratiğe inildiğinde kağıt üzerindeki ışıltının birden kabusa dönüşebildiğini, bunun örneklerini ekonomide, eğitimde, sporda, ticarette görmenin mümkün olduğunu vurguladı.

Asla bir dayatma ve zorunluluk olmayacak

Zaman zaman eğitimde, bilimde, sosyolojide moda akımların olabileceğini anlatan Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunlar genellikle Batı'da olur, o günün şartlarında doğar, uzaktan davulun sesi hoş gelir. Bize de cazip gelir, çağdaşlık gibi görünür. Ve birden daha önce denenmiş pekala verimli, sağlıklı sonuçlar vermiş yöntemler demode hale gelir. Burada benzer bir sürecin yaşandığını, benzer toplantılarda gördüm. Milli Eğitim Bakanlığı olarak bizim, denenmiş, sağlıklı sonuçlar verdiği görülmüş, çok sayıda tarafın, özellikle çocuklarımızın memnun oldukları uygulamaları, bir takım akademik fanteziler adına feda etmememiz gerektiğine kesinlikle inanıyorum. Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Yönetmelik Taslağı'nda ortaokul çağındaki görme engelli çocukların kaynaştırma sınıflarında eğitime devam etmelerini öngören düzenlemenin asla bir zorunluluk ve dayatma halini almasına izin vermeyeceğiz. Özel eğitim okullarımızdaki öğretmenler, veliler ve çocuklarımız müsterih olsun. Ben uyarılarınız için çok teşekkür ediyorum. Mitat Enç başta olmak üzere hiçbir okulumuzla ilgili aksi bir karar alınmayacak. Lise çağına kadar bu çocuklarımız, bu okullarda okuyacak ve bu gördüğüm özgüveni kazandıktan sonra liseye gidecek."

Mitat Enç Görme Engelliler Ortaokulu'na benzer okulların sayısını arttırmak gerektiğini bildiren Avcı, bir öğretmenden gelen yatılı okul talebinin de çok makul bulduğunu söyledi. Yedi yıl yatılı okuduğunu anlatan Avcı, "Bu nedenle yatılı okulun nasıl bir dayanışma duygusu, nasıl bir arkadaşlık ortamı oluşturduğunu iyi biliyorum. Onun için öğretmenizin dile getirdiği yatılı okul önerinizin de çok makul olduğunu düşünüyorum. Devletimizin desteği ile bunları hayata geçirelim" diye konuştu.

Okuldaki çocukların özgüveninden büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Avcı, "Bazen normal okullardaki çocuklarda göremediğimiz özgüveni ve ifade kabiliyetini burada çocuklarımızda görüyorum. Bu nedenle öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum, bu sizden geliyor belli. Görüyorum ki, biz burada iyi bir şey yapıyormuşuz" dedi.

05.06.2014 - AA

Anahtar Kelimeler : Peltiyer CCFL Lcd aydınlatması LED SMPS Adaptör Her çeşit komponent led elektronik