*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: İşitme Kaybının Gençlerde Görülme Oranı Arttı  (Okunma sayısı 1483 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• Yönetici
  • Kahraman Üye
İşitme Kaybının Gençlerde Görülme Oranı Arttı

Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi KBB Hastalıkları Uzmanı Aydın, toplumda her 10 kişiden birinde işitme kaybı olduğunu belirterek, aşırı sese maruz kalmanın işitme kaybının en sık görülen sebebi olduğunu söyledi. Doç. Dr. Aydın, işitme kaybının gençlerde görülme oranının arttığını ifade ederek, cep telefonlarına, yüksek seste müzik dinlemeye dikkat çekti.

Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Sedat Aydın, yaptığı açıklamada, sesin çok fazla olmasının, iç kulaktaki sinir uçlarını öldürmeye başladığını, yüksek sese maruz kalma süresinin uzamasıyla sinir ucundaki hasarın giderek artığını söyledi.

Sinir ucu sayısının azalmasıyla da işitme kaybının artığına dikkati çeken Doç. Dr. Aydın, hasarın kalıcılığına değinerek, ölü sinir uçlarını canlandırmanın mümkün olmadığını kaydetti.

Doç. Dr. Aydın, uzun süre yüksek sese maruz kalmanın işitmeye zarar verebildiğini, gürültü sonucu bu durumun, gürültüden başka faktörlerle de oluşabildiğini ancak gürültü sebebiyle meydana gelen muhtemel işitme kaybının azaltılabilir ve önlenebilir olduğunu anlattı.

Gençlerde arttı

İnsanların gürültüye duyarlılık açısından farklılıklar gösterdiğini dile getiren Aydın, şöyle devam etti:

"Genel olarak sesi duyurmak için bağırmak zorunda kalındığında gürültülü ortam, kulağı ağrıtan sesler, kulağı çınlatan gürültü veya maruz kaldıktan sonra sağırlık yaşatan sesler işitmeye zarar verebilir. Yüksek sese ne kadar uzun süre maruz kalınırsa o kadar hasar gelişir. Ayrıca sesin kaynağına ne kadar yakın olunursa hasar da bir o kadar fazla olur. Örneğin bir silah sesi yakın çevredeki herkesin kulağına zarar verebilir. Ani oluşan ve yüksek şiddet seviyesine sahip sesler, kulaklara ciddi zararlar verebilir. Son çalışmalar gençlerde işitme kaybı sıklığının artığını göstermektedir. Yüksek sesle dinlenilen müziğin yanı sıra müzik çalar ve cep telefonu kullanımındaki artış gençlerdeki işitme kaybından sorumlu olabilir. Toplumda her 10 kişiden birinde işitme kaybı vardır. Bu kayıp, normal konuşmayı ve anlayabilmeyi etkiler. Aşırı sese maruz kalma, işitme kaybının en sık görülen sebebidir."

İşitme kaybı fark edilmiyor

Dr. Sedat Aydın, "İşitme kaybı, yavaş ilerleyici ve ağrısız olduğu için fark edilmeyebilir. Kulakta fark edilen durum, çınlama veya başka seslerdir. Bu da uzun süreli olarak işitme sinirine zarar veren gürültüye maruz kalma sonucunda gelişir." ifadelerini kullandı.

Ayrıca söylenilenleri anlama güçlüğünün de kişide işitme kaybının başladığını gösterebileceğini aktaran Aydın, "Özellikle gürültülü bir ortamdayken insanlar mırıldanıyor gibi gelebilir. Bu yüksek frekans işitme kaybının başlangıcı olabilir ve işitme testiyle bu durum belirlenebilir. Söz konusu bu belirtiler varsa kulakta kulak kiri, kulak enfeksiyonu ya da gürültüye bağlı işitme kaybına işaret eder. Kesin tanının konulması için mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir" değerlendirmesinde bulundu.

06.04.2017 - AA

Anahtar Kelimeler : gözlü Çerkez teyzeyi seviyorum ben ambulansı yakıp teröristi savunan , Esnafın camını kıran sevmiyorum yurttayken şehit verdiğimizde yaptı diye sevinen