*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Eşinin Böbreğiyle Hayata Tutundu  (Okunma sayısı 3857 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• Yönetici
  • Kahraman Üye
Eşinin Böbreğiyle Hayata Tutundu
« : 10 Nisan 2013, 20:23:22 »
Eşinin Böbreğiyle Hayata Tutundu

Faruk Kara - İstanbul'da yaşayan ve rahatsızlığı nedeniyle malulen emekliye ayrılan Hasan Aygün (46), eşinin verdiği böbrekle sağlığına kavuştu.

Özel bir şirkette çalışan dört çocuk babası Aygün, 2008 yılında böbrek yetmezliğinin ortaya çıkması yüzünden malulen emekliye ayrıldı. Yaklaşık 3,5 yıl diyalize giren Aygün'e, otuz yıllık eşi Neslihan Aygün (44), böbreklerinden birini verebileceğini söyledi.

Bunun üzerine özel bir hastanede yaklaşık dokuz saat süren bir ameliyatla, Neslihan Aygün'ün böbreklerinden biri eşine nakledildi. Aygün, ameliyatın ardından sağlığına kavuştu.

Hasan Aygün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2008 yılında mide ağrısı şikayetiyle hastaneye gittiğini belirtti. Tetkiklerde, böbrek yetmezliği belirlendiğini, mide ağrısının da bundan kaynaklandığının anlaşıldığını bildiren Aygün, "Hastalığım nedeniyle çeşitli hastanelerde uzun süre yattım. Yaklaşık 3,5 yıl diyalize girdim. Diyalize girmekten ötürü tansiyonla alakalı sıkıntı yaşadım" dedi.

Bu durumu gören eşinin, böbreklerden birisini kendisine vermeyi teklif ettiğini dile getiren Aygün, şunları kaydetti:

"Özel bir hastanede çeşitli muayene ve doku örneklerine bakılmasından sonra özel bir hastaneye yattık. Yaklaşık 9 saat süren bir operasyonla eşimin böbreklerinden biri bana nakledildi. 10 gün hastanede yattıktan sonra taburcu olduk. Şimdilik bir sıkıntı yok. Cenab-ı Allah böbrek nakli bekleyen tüm hastaların yardımcısı olsun. Böbrek naklinden sonra yeniden dünyaya geldim diyebilirim. Allah eşimden on binlerce kez razı olsun. Ona can borçluyum."

Neslihan Aygün de eşinin diyalize girmesine gönlünün razı gelmediğini belirterek, "Çok mutluyum. Eşim hızla iyileşiyor, sağlığına kavuşuyor" dedi.

Eşi diyalize girdiği sırada yüzünün renginin gittiğini vurgulayan Aygün,

"Erken nakil olduğumuz için çok sıkıntı ve acı çekmeden sağlığımıza kavuşmuş olduk. Eşimin durumu iyi, ben de iyiyim" diye konuştu.

Aygün, düzenli olarak hastaneye kontrole gittiklerini sözlerine ekledi.

Yayıncı: Cemal Coşkun - SİVAS