*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Başkalarına Nakledilsin Diye Vazgeçti  (Okunma sayısı 5022 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• Yönetici
  • Kahraman Üye
Başkalarına Nakledilsin Diye Vazgeçti
« : 06 Haziran 2014, 12:44:17 »
Başkalarına Nakledilsin Diye Vazgeçti

Konya'da 10 yıldır böbrek hastası olduğu için diyalize bağlanan emekli öğretmen Mustafa Yavuz, sağlık problemleri nedeniyle naklin kendisi için uygun olmadığını öğrendi

Konya'da böbrek hastası 73 yaşındaki emekli öğretmen Mustafa Yavuz, sağlık problemleri nedeniyle naklin kendisi için uygun olmadığını öğrendi. En azından "başkaları sağlıklı yaşasın" isteyen Mustafa öğretmen, nakil sırasından vazgeçti.

Emekli öğretmen Mustafa Yavuz (73), böbrekleri çalışmadığı için 2004 yılından bu yana haftanın 3 günü 4'er saat diyalize bağlanıyor. Hayatı tüm öğretmenler gibi fedakarlıkla geçen Mustafa öğretmen, çeşitli sağlık problemleri nedeniyle vücudunun organ nakline çok elverişli olmadığını öğrendi. Yavuz, "gençlere nakil yapılsın" diye organ nakli sırasından adını sildirdi.

AA muhabirine açıklama yapan, Mustafa Yavuz, 17 yıl köylerde olmak üzere 33 yıl öğretmenliklik yaptığını, 1995'te emekli olduğunu söyledi.

Okumuş bireyler yetiştirmek için elektrik, suyu olmayan eski binalardaki okullara sahip köylerde eğitim için çalıştıklarını dile getiren Yavuz, köylerde gönüllü çalıştığını kaydetti.

- Başkalarına nakledilen böbreğe de seviniyor

Yıllardır sağlık problemleriyle uğraştığını aktaran Yavuz, şöyle devam etti:

"10 yıl önce böbreklerimin çalışmadığını öğrendim. Vücuduma çuvaldız gibi iğneler battı. Damarlarım hep çekildi. Doktorlar, nakile vücudumun çok elverişli olmadığını söyledi. Çeşitli sağlık problemlerim de var. Yaşımdan ve sağlık problemlerim nedeniyle vücudum nakledilen böbreği kabul etmeyebilirdi. Bu yüzden riske girmemek için uygun böbreğin başkalarına takılmasını istedim. Böbrek nakli sırasındaki ismimi sildirdim. Yaşım ilerledi. Hücrelerim kendisini yenilemiyor."

Yavuz, her böbrek hastası gibi başkalarına yapılan naklin kendisini çok sevindirdiğini, insanların organ bağışını önemsemeleri gerektiğini vurguladı.

Kaynak konyahaber.com ulaşmak için tıklayın.