*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon Numaramız 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon Numaramız 0533 392 33 88

Gönderen Konu: İyi seksin performansla alakası yok  (Okunma sayısı 2693 defa)

Çevrimdışı melleseferi

  • Yönetici
  • Kahraman Üye
  • *****
  • İleti: 5049
İyi seksin performansla alakası yok
« : 06 Ocak 2013, 14:11:13 »


Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Adana Şube Başkanı Aile ve Evlilik Terapisti Dr. Taner Canatar, cinselliği öğrenen ve geliştirerek mutlu olan tek canlının insan olduğunu söyledi

Sağlıklı ve mutlu bir cinselliği istenildiği şekilde yaşamanın mümkün olduğunu belirten Canatar, bunun için doğru bilgilere sahip olunması gerektiğini belirtti. Toplumda seks yapmanın doğuştan gelen bir yetenek olduğuna inanıldığını ancak bunun doğru olmadığını belirten Canatar, "Toplumca seks yapmayı doğuştan bildiğimizi sanırız. Hatta zamanı geldiğinde çok iyi seks yapacağımızı zannediyoruz. Oysa nasıl okuma, yazma okulda öğreniliyorsa, seks de tecrübe kazandıkça sonradan öğrenilir. Öğrenme sürecinde deneyim çok önemlidir. Nasıl acemi bir şoför ilk başlarda zorluk çekerse, insanlar da cinsel yaşamlarının başında benzer sıkıntılar çekerler" dedi.
İYİ SEKSİN PERFORMANSLA ALAKASI YOK
Cinsel ilişki sırasında çok ilişkinin, iyi seks anlamına gelmediğini de vurgulayan Canatar şöyle konuştu:
"İyi seksin daha güzel görünmekle ya da performansla bir alakası yok. Cinselliğin doğal olduğu kadar öğrenilen ve seçilen boyutları da vardır. Cinselliği öğrenme sürecinde insanların kalıtımla kuşaktan kuşağa geçen, cinselliğe ve üremeye yönelik kalıpları, cinsel mitleri önemli bir yer tutar. Her cinsel uyarı cinsel eyleme yol açmaz. İnsanoğlu, cinsel uyarıyı eyleme dökmek, baskılamak veya başka bir alana yönlendirmek arasında denge kurmak durumundadır. Bu konuda toplumun koyduğu sınırlar, koşullar kadar cinsel mitler de belirleyici rol oynar. Bu nedenle insanlarımıza öğretilen cinselliğe dair kural ve kavramların bir kısmı yıkıcıdır. Haz veren hoş bir seks yaşantısına hazırlık yapma açısından da yetersizdir."

DHA