*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Engelli Sorunlarına Okul Çağında Farkındalık Eğitimi  (Okunma sayısı 1686 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• Yönetici
  • Kahraman Üye
Engelli Sorunlarına Okul Çağında Farkındalık Eğitimi

Muğla'nın Datça ilçesinde, toplumun engellilere bakış açısını değiştirmek amacıyla, Datça Engelim Olmayın Derneği tarafından başlatılan farkındalık projesi kapsamında 500 ilkokul öğrencisine eğitim verildi.

Datça'da, toplumun engellilere bakış açısını değiştirmek amacıyla, ilkokul öğrencilerine yönelik farkındalık projesi düzenlendi. Küçük yaşta bireylerin engelliler konusunda bilinçlendirilmesi ve gelecekte engelli sorunlarının en aza indirilmesini hedefleyen proje kapsamında, Kazım Yılmaz İlkokulu'nda öğrenim gören 500 öğrenciye eğitim verildi. Datça Engelim Olmayın Derneği tarafından okulun tiyatro salonunda gerçekleştirilen etkinlikte, minik öğrenciler, engelli bireyler ile tanışıp onların sorunlarını ve isteklerini dinledi. Beraber şarkılar söyleyip, eğitim filmleri izledi. Minik öğrencilerin konuya olan duyarlılığının, gelecek nesillerin engelli sorunlarına yaklaşımı adına ümit verici olduğu belirtildi.

Datça Engelim Olmayın Derneği Başkanı Dilek Dündar, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün işbirliğinde, 'Engelli mi, Engellenen mi' adı altında gerçekleştirilen projenin, ihtiyaçtan ortaya çıktığını söyledi. Toplumun engelli bireylere bakışının sorunlu olduğunu ifade eden Dündar, "Bu amaçla daha küçük yaştan başlayarak, engeliler konusunda toplumun bilinçlendirilmesinin önemli olduğuna inanıyoruz. Bugün çocukları, yarının büyükleri olarak küçük yaşlarda engellilerin sorunlarına duyarlı olurlarsa, gelecekten bu sorun en aza inecektir" dedi.

Engelli sorunlarının en aza indirilmesi amacıyla 7'den 70' herkese görev düştüğünü ifade eden Dündar, "Bunun için de en doğru yol öğrencilerin eğitiminden geçiyor. Şimdi öğrenci olan çocuklar geleceğin mimarı, mühendisi, öğretmeni, doktoru, belediye başkanı, kaymakamı, meslek sahibi kişileri olacaklar. Onlar eğer engellileri fark etmeye başlayıp ona göre yaşam alanlarını organize ederlerse sorunlar ortadan kalkar" diye konuştu.

16.05.2018 - DHA

Etiketler : aslanım merhaba canlar arayan soran merak eden herkese teşekkür ederim dğer ayağımdan olan ameliyatım iyi geçti sadece leğen kemiğimden alınan parça biraz acı dolu