*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Kars TYSD, Sarıkamış Devlet Hastanesi'ne 2 diyaliz makinesi bağışladı  (Okunma sayısı 4462 defa)

Çevrimdışı melleseferi

  • Yönetici
  • Kahraman Üye
  • *****
  • İleti: 5483


Kars TYSD, Sarıkamış Devlet Hastanesi'ne 2 diyaliz makinesi bağışladı

Türkiye Yardım Sevenler Derneği (TYSD) Kars Şubesi Sarıkamış Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet veren Hemodiyaliz Ünitesi'ne 2 adet diyaliz makinesi bağışladı.
Sarıkamış Devlet Hastanesi'nde kurulan Hemodiyaliz Ünitesi'ne Türkiye Yardım Sevenler Derneği Kars Şube Başkanı Temel Nadi Yıldırım, 2 adet diyaliz makinesi hibe etti. Hemodiyaliz Ünitesi'nde şuanda 4 diyaliz makinesi, konusunda uzman bir doktor, 2 hemşire ile gerek maddi gerek manevi birçok sıkıntı çeken 9 diyaliz hastasına hizmet verildiğini belirten Sarıkamış Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Hasan Abuoğlu, "Talebin artması üzerine Türkiye Yardım Sevenler Derneği Kars Şube Başkanı tarafından yeni bağışlanan 2 cihaz sayesinde 4 hastamıza aynı anda aktif olarak hizmet sunabiliyoruz. Şuanda 3 kişiye daha tedavi imkanı sağlayabilir durumdayız. Ancak hizmet talep eden hasta potansiyeline göre kapasitemizi daha da arttıracağız." dedi.
Devlet Hastanesi'nin bu derece iyi bir noktaya gelmesinin kendisi için mutluluk verici bir gelişme olduğunu söyleyen Kars Sağlık Müdürü Dr. Fahri Sevinç, Temel Nadi Yıldırım ile diyaliz hastalarını yataklarında ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Diyaliz makinelerinin ilçede yaşayan 9 hastaya umut olduğunu vurgulayan Sağlık Müdürü Sevinç, "Nadi Bey'in yaptığı örnek bir davranış. İnsan hayatını tehdit eden önemli sağlık sorunlarından birine çare olacak böylesine değerli bir yardımda bulunduğu için kendisine minnettarız. Türk toplumu olarak bizler ihtiyacı olan herkese yardıma ve her tip hayra açığız ancak diğer alanlarda sıklıkla gördüğümüz bu özveriyi sağlık alanında da görmeyi arzu ediyoruz." dedi.
Sarıkamış'ta diyaliz ünitesinin hizmete başlamasının ilçe için çok önemli bir atılım olduğunu vurgulayan Sevinç, şöyle konuştu: "Normalde kişiler böbrek fonksiyonlarının yüzde 30'u ile normal yaşamlarını sürdürebilirler ancak total böbrek yetmezliği tedavi edilmezse öldürücü niteliktedir ve bu kişilerin tedavi edilmesi kaçınılmazdır. Böbrek yetmezliği olan hastaların tedavisinde kullanılan bir yöntem olan hemodiyaliz, vücuttaki zararlı ürünlerin vücut dışında yer alan yarı geçirgen bir zar yardımıyla kandan temizlenmesi yani bu maddelerin vücuttan hızla ve başarıyla uzaklaştırılması ve kanın tekrar vücuda geri verilmesi şeklinde hayati önem taşıyan bir işlemdir. Bu anlamda hastanemizde bu eksikliği gidermek, vatandaşlarımızın özellikle kış aylarında sıkıntı çekmemelerini ve il merkezine ya da çevre illere gitmeden olduğu yerde bu hizmetten faydalandıklarını görmek gurur verici."

CİHAN