*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Kars'ta Yolu kapalı köylerdeki diyaliz hastaları hastaneye taşınıyor  (Okunma sayısı 4064 defa)

Çevrimdışı melleseferi

  • Yönetici
  • Kahraman Üye
  • *****
  • İleti: 5483
Kars'ta Yolu kapalı köylerdeki diyaliz hastaları hastaneye taşınıyor

Olumsuz hava koşullarının hüküm sürdüğü Kars’ta hastaların mağdur olmaması için kapalı köy yollarında büyük mücadele veriliyor.

Sağlık ekipleri, İl Özel İdaresi araçlarının yardımıyla köylere giderek diyaliz hastalarını hastaneye yetiştiriyor.

Kars’ta günlerdir etkili olan kar yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle köy yollarının kapanması bile sağlık hizmetini aksatmıyor. Kars Devlet Hastanesi’nde tedavi gören diyaliz hastaları iki günde bir köyden alınıp hastaneye getiriliyor. Yolların sık sık kapanmasına rağmen Sağlık İl Müdürlüğü ekipleri sağlık hizmetlerini aksatmıyor ve İl Özel İdaresi ekiplerinin kontrolünde köylere giderek diyaliz hastalarını hastaneye yetiştiriyor.

Diyaliz hastalarının alındığı köylere gidilirken İl Özel İdaresi ekiplerine haber veriliyor ve ekiplerin yolu açmasıyla hastalara rahatlıkla ulaşılabiliyor. Şiddetli tipi ve kar yağışına rağmen bu hizmet mevsim boyunca bu şekilde yürütülüyor.

Tipi ve kar yağışının kapattığı merkeze bağlı Verimli Köyü’nde de yolların kapanmasıyla birlikte İl Özel İdaresi ekipleri sağlık görevlileriyle birlikte köye vardı. Köy içindeki yolların da kapalı olmasıyla ekipler canla başla çalışarak hastaya ulaştılar. Diyaliz hastası Emel Deaymaz isimli kız çocuğu kar temizleme çalışmalarının ardından Hastaneye götürüldü. Diyaliz hastası Emel, iki günde bir hastaneye gidip geldiğini ve çok zorluk çektiğini belirterek bir an önce sağlığına kavuşmayı arzuladığını ifade etti.

kha