*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Böbrek naklinde 'özel' vurgunu  (Okunma sayısı 4214 defa)

Çevrimdışı melleseferi

  • Yönetici
  • Kahraman Üye
  • *****
  • İleti: 5483
Böbrek naklinde 'özel' vurgunu
« : 15 Nisan 2013, 19:53:48 »


Böbrek naklinde 'özel' vurgunu

Türk Nefroloji Derneği'ne göre özel sektör 35 bin lira nakil ücreti aldıktan sonra hastaya bakmıyor.

Ödenen paranın 2 yıllık takibi de kapsadığını belirten Sağlık Bakanlığı yetkilileri, "Suistimaller var. Hastaya bakmak zorunda" uyarısı yaptı.

Türk Nefroloji Derneği 2. Başkanı Prof. Dr. Turgay Arınsoy, böbrek nakilleriyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Aynı zamanda Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Arınsoy, önce diyalize girmeden böbrek naklinin (Preantif transplantasyon) suistimal edilmeye başlandığını iddia etti.

Daha nakil olmasına çok daha süre varken hastaya böbrek nakli yapıldığını belirten Arınsoy, "Maalesef bunların yani gereksiz nakillerin önemli bir kısmı özel hastanelerde yapılıyor" dedi. Arınsoy, böbrek nakilleri için devletin paket fiyat olarak yaklaşık 35 bin lira ödediğini ifade ederek, "Oldukça iyi bir sayılabilecek bu ücret sayesinde özel hastaneler de işin içine girdi ve sayı 3 bine kadar çıktı. Ancak denetim yok" diye konuştu. Arınsoy şöyle devam etti:

BİLGİLERE ULAŞAMIYORUZ

“Nefroloji Derneği olarak her sene diyaliz ve nakil verilerini topluyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı verilerle karşılaştırıyoruz. Ancak maalesef nakilleri en fazla yapan organ nakli merkezleri bize hiçbir sonuç vermiyor. Nakil, diyalize göre daha ekonomik. Ancak hastaenaz iki yıl takip edilmeli. Çünkü paket programdan nakil yapılıyor. Yapılması gereken takibe ise devlet para vermiyor. Bu nedenle de özel merkezler hastayı devlet ya da üniversite hastanelerine yolluyor. Bizim üniversitemize dışarıdan gelen çok sayıda hasta var.”

BAKANLIK: TAKİP YAPMAK ZORUNLU

Sağlık Bakanlığı Organ Doku Hücre ve Diyaliz Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Arif Kapuağası, SGK'nın ödemeyi paket halinde yaptığını, bu paketin içinde nakil sonrası takibin de bulunduğunu aktardı. Burada suistimaller olabileceğini söyleyen Kapuağası, "Mevzuata göre söz konusu merkez, yaptığı organ naklini takip etmek zorunda. Aksi halde ceza alır. Bakanlık olarak bunun denetimini yapıyoruz" dedi.

NESRULLAH SONAY - BUGÜN GAZETESİ