*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: HAZIR GİYİMDE KADIN ÇALIŞANA HEMEN İŞ  (Okunma sayısı 2457 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• Yönetici
  • Kahraman Üye
HAZIR GİYİMDE KADIN ÇALIŞANA HEMEN İŞ
« : 17 Şubat 2009, 02:41:07 »

16.02.09 - Hazır gijrimcilerden iş garantili eğitim. Ankara Giyim Sanayicileri Derneği (AGSD) ile Olgunlaşma Enstitüsü'nün ortaklığı ve AB'nin desteğiyle iş garantili eğitim programı başlıyor. 18-30 yaş arası 270 genç kadına mesleki eğitim verilecek .

Hazır giyim sektörünün "kardelenleri" yetiştirilecek. Ankara Giyim Sanayicileri Derneği (AGSD) ile MEB Kız Teknik Öğretim Ankara Olgunlaşma Enstitüsü'nün ortaklığında yürütülecek ve Avrupa Birliği tarafından desteklenecek iş garantili eğitim programı start aldı. Proje kapsamında 270 genç kadın tekstil alanında mesleki eğitimden geçirilerek, işe yerleştirilecek.

Projenin tanıtımı amacıyla düzenlenen toplantıya, AGSD Başkanvekili Ergin Şentürk, Yönetim Kurulu Üyesi Halil Şahiner ve Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Ayşenur Usta katıldı. Şentürk, Aktif İstihdam Tedbirleri 2008 kapsamında hazırlanan projede kayıtların alınmaya başlanacağını, kursların 23 Şubat'ta start alacağını bildirdi. Projeye büyük önem verdiklerine değinen Şentürk, nitelikli eleman açığının karşılanmasına yönelik programlara devam edeceklerini söyledi.

Projeyle mesleki eğitimin en önemli gereklerinden olan eğitim-işletme işbirliğinin geliştirilmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda Ankara Olgunlaşma Enstitüsü koordinesinde, hazır giyim sektörünün talepleri doğrultusunda nitelikli iş gücüne yönelik meslek edindirme ve geliştirme eğitimi verilecek. Projede, 18-30 yaş grubunda hiçbir mesleki eğitim almamış ya da eğitim alıp, istihdam edilememiş 270 genç kadın makineci, stilist, modelist ve model makineci dallarında yetiştirilecek.

Projede yüzde 5 oranında yeterli uzuvlarını kullanabilen bedensel engelli kadınlar da eğitilecek. Eğitimler, Ankara Olgunlaşma Enstitüsü, AGSD Sürekli Eğitim Merkezi, Sincan, Mamak ve Yenimahalle halk eğitim merkezlerinde verilecek. Uygulama süresi 1 yıl olan projede başarılı olan kursiyerlerin en az yüzde 50'si Başkentli giyim sanayicileri tarafından istihdam edilecek. Proje süresince kursiyerlerin günlük yol, yemek ve eğitim masrafları karşılanarak, kursiyerler sigortalanacak.>Sabah