*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: UZMAN KİŞİLER YETİŞTİRME HEDEFİ  (Okunma sayısı 2187 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• Yönetici
  • Kahraman Üye
UZMAN KİŞİLER YETİŞTİRME HEDEFİ
« : 25 Şubat 2009, 22:07:46 »

25.02.09 - İzmir Valiliği'nin başkanlığında oluşturulan İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu'nun iş garantili meslek kurslarına katılanlar, kursa gittikleri her gün için 15 TL cep harçlığı alacak. İzmir'de işsizlikle mücadele için Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğü başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşların güç birliğiyle, "iş garantili" meslek kursları düzenlenmeye başlandı.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) bünyesindeki îl İstihdam Kurulu ile Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 11 Mesleki Eğitim Kurulu, Valilik bünyesinde birleştirilerek ti İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu oluşturuldu. Kurula, 2009 yılı için 15 milyon lira bütçe ayrıldı. Kurulda, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği gibi 9 kurum ve kuruluşun başkan ve temsilcileri de yer aldı. 1 yılda 7 bin 500 kişiyi önce meslek sonra iş sahibi yapmayı hedefleyen kurulun açacağı kurslara {çatılacak kursiyerlere eğitim görecekleri gün basma 15 lira ödeme yapılıyor.

Böylece ayda 15 gün kurs gören bir vatandaş, 225 lira alma hakkı kazanabiliyor. Kursiyerlere ayrıca görecekleri kurs süresince Sosyal Güvenlik Kurumu işbirliğiyle hastalık ve annelik sigortası da yapılıyor. $u anda hasta ve yaşlı bakım ile refakatçi mesleği, kızlara yönelik aşçılık ve servis, özürlülere yönelik ise bilgisayar teknik servis elemanlığı alanlarında verilmeye başlanan kurslar, 182 farklı meslek çeşidine yayılacak. Kurslara İŞKUR'a kayıtlı işsiz ve 15 yaşım tamamlamış olan kişiler ve son 24 ay içerisinde bu konuda kurs almamış kişiler katılabilecek.

Kurul ilk toplantısını önceki gün yaptı. Vali Kıraç, iş sahibi olmak isteyenleri bu kurslara katılmaya davet etti ve bu konuda İŞKUR İzmir Bölge Müdürlüğü ve halk eğitim merkezlerine başvurulabilineceğini açıkladı, önceki gün Valilik binasında gerçekleşen ilk kurul toplantısına başkanlık yapan Vali Kıraç, istenen her alan ve branşta kurs açma imkanlarının olduğunu söyledi. Kıraç, "Yeter ki, vatandaşlarımız bu imkandan yararlanmak istesin. ÎŞKUR'a gidemeyen vatandaşlarımız internet üzerinden de kuruma başvuru yapabilir. Hasta ve yaşlı bakım ile refakatçi mesleği, kızlara yönelik aşçılık ve servis, özürlülere yönelik bilgisayar teknik servis elemanlığı gibi alanlarda kurslar açtık. Kursiyerler, kurs sonunda işe yerleştirilecek, örneğin hasta yaşlı bakım ve refakatçi mesleği kursuna katılanlar Eşrefpaşa Hastanesi'nde çalışacak" diye konuştu.

Vali Kıraç, "İzmir'in İl istihdam Kurulu üyeleriyle, işsizliğe çare bulmak için yola çıktık. Kentte işsizlere iş sağlamak ve istihdam garantili meslek kursları açmak için 15 milyon TL gibi dev bir bütçe ayrıldı, işsizlikle mücadele için ilk kez böyle bir bütçe ayrılıyor. Türkiye genelinde işsizlikle mücadele için de il istihdam kurumlarına toplamda 300 milyon lira kaynak ayrıldı. Bu bütçeyle mesleki eğitim kursları açarak kalifiye elemanlar yetişmesini sağlayacağız. Artık 'Ne iş olsa yaparım' dönemi sona erdi. Bundan sonra bilinçsizce her işi yapacağını söyleyeni değil, bir mesleği iyi yapan bireyleri yetiştirmeyi istiyoruz. Bu çerçevede 182 farklı meslek kursu açacağız. Türkiye'deki en büyük sorun, vasıfsız insan gücü. Açacağımız kurslar sayesinde eğitimli ve meslek sahibi bireyler yetiştirmek istiyoruz. Tüm işsiz vatandaşlarımızı, açacağımız kurslara katılmaya davet ediyoruz. Kursiyerler, kursa gittikleri her gün için 15 TL cep harçlığı alacak. Hastalık ile analık sigortaları yapılacak. İş kazası ya da meslek hastalıklarına karşı kursa katılanlar, tüm hastanelerde tedavi edilecek" dedi.>YeniAsır