*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: SOYSAL SORULARINA CEVAP ARIYOR  (Okunma sayısı 1989 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• Yönetici
  • Kahraman Üye
SOYSAL SORULARINA CEVAP ARIYOR
« : 03 Mart 2009, 11:58:45 »

02.03.09 - CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal İstanbul'da şatafatlı bir törenle tanıtılan engellilere yönelik Gökkuşağı Projesi ile 13 milyon TL'nin buhar olduğunu öne sürdü. CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, Meclisle bir basın toplantısı düzerledi.

Soysal'ın basın toplantısına Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli, Atfınokta Körler Derneği Genel Başkanı Süha Sağlam ve Türkiye Körler Federasyonu Başkan Yardımcısı Hasan Tatar da katıldı. Soysal, özürlülere eğitim, rehabilitasyon ve meslek edinme imkanları sağlamayı amaçlayan Gökkuşağı Projesi'nin, Çırağan Sarayı'nda şatafatlı bir törenle tanıtıldığını, burada verilen yemek için 180 bin dolar harcandığını hatırlatarak, onursal başkanlığını Başbakan Erdoğan'ın yaptığı projenin 14 ayda yaşama geçirileceğinin söylediğini hatırlattı.

Soysal, Milli Eğitim Bakanlığı ile Özürlüler İdaresi Başkanlığı'nın işbirliğiyle hazırlanan projenin sözde kaldığını, hayata geçirilemediğini iddia etti. Engelliler üzerinden siyaset yapıldığını ve rant elde edildiğini öne süren Soysal, projenin özürlülere yarar sağlamadığını savundu.

Dönemin Özürlüler İdaresi Başkanvekili Mehmet Aysoy'un, Gökkuşağı Projesi kapsamında 13 milyon lira toplandığını açıkladığını hatırlatan Soysal Başbakan Erdoğan'ın hayırsever işadamlarına yaptığı çağrı sonucunda ne kadar para toplanıldığının ise bilinmediğini öne sürdü. Bu çalışmada Başbakanlık Teftiş Kurulu raporuna göre 13 milyon TL'nin buhar olduğunu öne süren Soysal, kamunun 1.9 milyon lira borçlandırılarak zarara uğratıldığını iddia etti. Soysal, Ankara'nın Altındağ ilçesinde bir arsada, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu tarafından çok programlı özel eğitim merkezinin temelinin atıldığını hatırlatarak, aradan 2 yıl geçmesine rağmen ortada ne bir bina ne de merkez bulunmadığını söyledi.>Tünaydın