*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: İzmir’de Özel Kursiyerler Atık Malzemeleri Aksesuara Dönüştürüyor  (Okunma sayısı 660 defa)

Çevrimdışı melleseferi

  • Yönetici
  • Kahraman Üye
  • *****
  • İleti: 5483
İzmir’de Özel Kursiyerler Atık Malzemeleri Aksesuara Dönüştürüyorİzmir Kiraz Halk Eğitim Merkezi’ndeki hafif düzeyde zihinsel engelli öğrenciler, geri dönüşüm ve atık malzemelerden ev aksesuarları hazırlayarak bilişsel becerilerini arttırıyor.

Kiraz Halk Eğitim Merkezi’nde 2022-2023 eğitim öğretim yılının birinci döneminde düzenlenen 371 kursa 4476 kursiyer katıldı. Özel gereksinimli 23 bireyin de destek aldığı kurslarda el sanatları ve ahşap teknolojileri konularında eğitimler verildi. Hafif düzeyde zihinsel engelli öğrenciler için açılan dekoratif ev aksesuarları üretim kursuna ilginin yoğun olduğunu anlatan Kiraz Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Gencay Bulut, kursiyerlerin geri dönüşüm ve atık malzemelerden ev aksesuarları hazırladığını ifade etti.

Boyama, kilim dokuma gibi farklı el sanatları etkinliklerinde özel eğitim rehberlik öğretmenleriyle birlikte çalışan, 23 yaş üzerindeki 5 zihinsel engelli öğrenci bulunduğunu belirten Bulut, “Merkezimizde eylül ayında özel gereksinimli öğrencilerimizin kurslarına başladık. Onlarla ders yapmaktan biz de keyif alıyoruz. 2022-2023 eğitim öğretim yılının birinci döneminde 371 kurs ve 4476 kursiyere ulaştık. Kursiyerlerimiz içinde 23 özel gereksinimli öğrenci bulunuyor. 1-7 Haziran’da açılacak yılsonu sergilerinde eserlerini sergileyecekler. Herkesi kurslarımıza bekliyoruz” dedi.

“Şişe ve Kavanoz Boyuyorlar”

Kiraz Halk Eğitim Merkezi el sanatları öğretmeni Burçin Avcı da hem el kasları hem zihinsel gelişimi açısından öğrencilere faydalı olabilecek etkinlikler planladıklarını dile getirerek “Çeşitli maketler boyalar ile onları topluma kazandırıp daha faydalı bireyler haline gelmeleri için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Öğrencilerin sosyal anlamda birbirleriyle etkileşimini arttırıp daha iyi diyalog kurmasını ve hayata sağlam adımlar atmasına yardımcı oluyoruz” diye konuştu.

Kursiyerlerden Serhat Tırpan da kursa geldiğinde şişe ve kavanozlardan eserler hazırladıklarını belirterek çok mutlu olduğunu söyledi.

DHA


ETİKETLER Atık MalzemeEl SanatıGeri DönüşümHalk EğitimİzmirKirazZihinsel Engelli Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45