*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Teşekkürler Sevgili Bakanım  (Okunma sayısı 4127 defa)

Çevrimdışı melleseferi

  • Yönetici
  • Kahraman Üye
  • *****
  • İleti: 5162
Teşekkürler Sevgili Bakanım
« : 03 Ekim 2009, 00:12:46 »
Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, yapılan düzenlemeyle yüzde 40 özürlü olduğunu belgeleyen vatandaşların, tüm karayolu ulaştırma araçlarından indirimli olarak faydalanabileceğini belirterek, 'Bayram öncesinde özürlülerimiz için böyle bir düzenlemeyle onların ulaşım mağduriyetlerini kısmen de olsa gidermiş olduk' dedi.

Kavaf, AA muhabirine yaptığı açıklamada, en önemli hedeflerinin, nüfusun önemli bir oranını oluşturan özürlü vatandaşların yaşadığı sorunlara çözüm bulmak, kendine yetebilen ve üretken bireyler olarak hayat sürdürebilmelerini sağlamak olduğunu söyledi.

Bu kapsamda çeşitli çalışmalar ve yasal düzenlemeler yaptıklarını dile getiren Kavaf, son olarak engelli vatandaşların ulaşım mağduriyetini gidermek için Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde değişiklikliğe gidildiğini belirtti. Daha önce yüzde 60 özürlülük oranına sahip bireylerin karayolu ulaştırma araçlarından indirimli olarak yararlandığını hatırlatan Kavaf, yeni düzenlemeyle indirim için öngörülen özürlülük oranını yüzde 40'a düşürdüklerini bildirdi.

Yaş şartı aranmaksızın yüzde 40 özürlü olduğunu belgeleyen vatandaşların, tüm karayolu ulaştırma araçlarından yüzde 30 indirimli faydalanabileceğini vurgulayan Kavaf, 'Bayram öncesinde özürlülerimiz için böyle bir düzenlemeyle onların ulaşım mağduriyetlerini kısmen de olsa gidermiş olduk. Özürlü vatandaşlarımızın bir sorununa daha cevap vermiş, hayatlarındaki bir engeli daha kaldırmış olmaktan dolayı mutluluk duymaktayız' diye konuştu.

Son dönemde özürlülük alanında çok önemli adımların atıldığını belirten Bakan Kavaf, şunları kaydetti:

'Özürlü vatandaşlarımızın sosyal hayata katılımlarını en üst düzeye çıkarmak için tüm engelleri tek tek kaldırıyoruz. Engelli vatandaşlarımızın güvenle ve özgürce toplumsal hayata katılımlarını sağlamaya azami derecede önem veriyoruz. Engelli vatandaşlarımızın daha mutlu ve geleceğe umutla bakmaları için bütün gücümüzle çalışmaya ve mümkün olan tüm tedbirleri almaya devam ediyoruz.

Engelli vatandaşlarımız gibi Bakanlığım sorumluluğunda bulunan bakıma muhtaç yaşlı ve çocuklara da en üst düzeyde hizmet götürmek ve kadınlarımızın sorunlarını minimum düzeye indirmek gayreti içindeyiz.'>alıntıdır