*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Engelli Gazi Ekrem Taşkın 3 Yılda 16 Madalya Kazandı  (Okunma sayısı 1365 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• Yönetici
  • Kahraman Üye
Engelli Gazi Ekrem Taşkın 3 Yılda 16 Madalya Kazandı

Balıkesir'in gururu olan, bir ayağı diz altından kesik gazi, 44 yaşındaki Ekrem Taşkın, paratriatlonda katıldığı yarışmalarında 6 altın, 9 gümüş ve 1 bronz madalya kazandı. Engellileri spora çağırıp, "En büyük amacım Balıkesir'de engelli sporcu sayısını arttırmak" dedi.

Uzman Çavuş Ekrem Taşkın, 2003'te Van'ın Çaldıran İlçesi'nde görev sırasında PKK'lı teröristlerin tuzakladığı mayına bastı. Mayının patlaması ile birlikte sol bacağı parçalandı. Van Asker Hastanesi'ne kaldırılan Ekrem Taşkın'ın parçalanan bacağı, operasyonla diz altından kesildi. Bir dizi tedaviyle ölümden dönen Taşkın, protez ayakla yaşamanı sürdürmeye başladı. Memleketi Balıkesir'e gelen Ekrem Taşkın, yaşama  küsmedi. 2006'da işçi olarak Balıkesir Orman İşletme Müdürlüğü'nde çalışmaya başladı. Aynı zamanda Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Balıkesir Şubesi üyesi olan Taşkın, 2014'te dernek binasında katıldığı toplantıda, bir albayın önerisiyle triatlon sporuna başladı ve 6 aylık çalışma ardından katıldığı ilk yarışmada 2'nci oldu. Bu başarı Ekrem Taşkın'ı daha da hırslandırdı. Çalışmalarını arttıran 44 yaşındaki sporcu, girdiği pek çok yarışmadan başarıyla ayrıldı.

Triatlonun zor bir spor olduğunu, sağlıklı insanlarla birlikte start aldığını ancak kategorisinin paratriatlon olduğunu açıklayan Taşkın, şöyle dedi:

"Bu yarışlara, 'yüz, sür, koş' diyoruz. Yani 3 spor bir arada oluyor. Yüzüyoruz, bisiklette pedal basıyor ve koşuyoruz. Zor bir spor. Fakat ben bu sporu seviyorum, gönül verdim, severek yapıyorum. Benim burada amacım engelli kardeşlerimi evlerinden dışarı çıkarmak. Bir engelliyi dahi sosyal alanda insanların içine katabilmek. Onu da başardığımı düşünüyorum. Biz üç kişiydik, şu anda sayımız sekize ulaştı. İlerleyen zamanlarda daha da fazla olmak istiyoruz. Üç yıldır yarışmalara katılıyorum. İyi dereceler elde ettim. Tüm engelli kardeşlerimi evlerinden dışarı çıkmaya çağırıyorum. Onların bir şeyler yapabileceğine inanıyorum, onlar da kendilerinin başarılı olabileceklerinin farkına varsınlar. 3 yılda 16 yarışmaya katıldım, 6 birincilik, 9 ikincilik ve 1 üçüncülük aldım. Ayvalık'ta yüzme yarışmasında 2 bin metre kulaç attım. 120 sağlam, sağlıklı yarışmacı arasında 33'üncü oldum. Bunlar benim için çok önemli ve bundan sonra da yarışmalara katılacağım. En büyük arzum; uluslararası yarışmalarda Türkiye'yi temsil etmek. Bunu da başaracağım çünkü en büyük destekçim başarılarımda pay sahibi olan eşim Zekiye Taşkın. Her zaman beni teşvik etti. Ona da yardımlarından ötürü teşekkür ediyorum.

"ATATÜRK'Ü ÇOK SEVİYORUM"

Protezine Atatürk portresi çizdiren, yarışmalara katıldığı protezine de Atatürk portresi, Atatürk'ün imzası, Türk Bayrağı ile Fenerbahçe logosu çizdireceğini söyleyen şampiyon gazi Taşkın, "Ben Atatürk'ü çok seviyorum. Ben bir Cumhuriyet çocuğuyum. Benim ayağım yok. Ama ben ayağımı kalbimde taşıyorum. Protezime de Atatürk portresi yaptırdım. Kalbimin bir parçası da Atatürk benim için" diye konuştu.

03.10.2016 - DHA