*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Engelli Öğrenci Öykü Akyüz Annesinin Sırtında Sınava Girdi  (Okunma sayısı 1151 defa)

Çevrimdışı Kayseriengelliler

• Yönetici
  • Tam Üye
Engelli Öğrenci Öykü Akyüz Annesinin Sırtında Sınava Girdi

CHP Milletvekili Yıldırım Kaya, "Engelli öğrenci Öykü Akyüz, giriş katında sınava girmek için aylar öncesinde dilekçe vermesine rağmen, sınav yeri okulun 3. katı olarak belirlendi" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara milletvekili Yıldırım Kaya, Ankara Batıkent Anadolu Lisesi öğrencisi, engelli Öykü Akyüz’ün dün (5 Eylül 2020) girdiği  “Bursluluk Sınavı”nda erişim engeli yaşadığını duyurdu.

Akyüz’ün giriş katında sınava girmesi için aylar öncesinden dilekçe vermesine rağmen sınav yeri okulun 3. katı olarak belirlendi.

CHP'li Kaya, yazılı olarak yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Anne Hatice Akyüz, Öykü’nün sınava gireceği Alpaslan Anadolu Lisesi müdürüyle görüşerek durumun düzeltilmesini istemiş, müdür, Öykü’nün sınava gireceği gün durumla ilgileneceklerini söylemiş. Ancak cumartesi günü de durum değişmemiş.

Öykü’nün giriş katında sınava alınmasını isteyen anneye, Alpaslan Anadolu Lisesi Müdürü ‘Politika yapmayın’ diyerek azarlamış.

“Annesi sırtında çıkarıp sırtında indirdi”

Anne Hatice Akyüz, Öykü’yü sırtında okulun 3. katına çıkartıp, sınav bittikten sonra da sırtında 3. kattan aşağı indirmiş. Pandemi nedeniyle de kimse yardımcı olamamış.  Öykü’nün psikolojisi bozulmuş, ağlaya ağlaya sınava girmiş.

"Aile, çocuğunun engelli olduğunu aylar öncesinden bildirmesine rağmen gerekli düzenleme yapılmamış. Sınav günü de hiçbir şekilde yardımcı olunmamış.

“Müdür anneyi azarladı”

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Milli Eğitim Bakanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Okul Müdürü yüzde yüz hatalı olduğu halde anne Hatice Akyüz,  Alpaslan Anadolu Lisesi Müdürü tarafından  azarlanıyor.

Bir sınavda engelli öğrencileri giriş katlarında, doğru dürüst sınava sokamayan, engelli çocuklarımızı ağlatan, ailelerini perişan eden bu anlayışın ülkeyi nasıl yönettiğini herkes görsün.”

Kaynak: Bianet  6 Eylül 2020