*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Türkiye’nin İlk İşitme Engelli Doktora Mezunu  (Okunma sayısı 1608 defa)

Çevrimdışı Kayseriengelliler

  • Yönetici
  • Tam Üye
  • *****
  • İleti: 226
Türkiye’nin İlk İşitme Engelli Doktora Mezunu
« : 24 Aralık 2023, 21:30:09 »
Türkiye’nin İlk İşitme Engelli Doktora MezunuKocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı’nda doktora tez savunma sınavını başarıyla tamamlayan işitme engelli Burak Uyanık, Türkiye’de bir ilki başardı. Türkiye’de ilk kez işitme engelli birey doktora bitirerek, herkese ilham kaynağı oldu.

Doğuştan işitme engelli olan 35 yaşındaki Burak Uyanık, 2019 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı’nda doktora yapmak için başvurdu. Uyanık, 4 yıl sonra mezun olduğu okulda büyük başarı elde etti. 23 Kasım’da doktora tez savunma sınavına giren Burak Uyanık, işitme engelli birey olarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, doktora tez sınavını geçti. 4 yıl boyunca zorlu süreçten geçen Uyanık, her şeye rağmen ‘Ben de varım’ dedi. Zorlu süreçte eşini asla yalnız bırakmayan elektrik elektronik mühendisi Gizem Uyanık da bilgisayar alanındaki terimleri öğrendi, eğitimi ve sınavı sırasında eşinin tercümanı oldu. Türkiye Sağırlar Milli Federasyon Başkanı Bülent Tekin de, “Sürekli Burak ile beraber çalışıyorduk. İlk defa Türkiye’de doktora yapan bir işitme engelli mezun oldu. İçimde çok büyük gurur var. Burak gibi kişilerin daha çok çıkması gerektiğini düşünüyorum. Burak bizler için çok güzel bir örnek. Tüm işitme engellilerin ‘İşitme engelli olmama rağmen’ deyip Burak’a bakarak bir engel olmadığını görebilir” ifadelerini kullandı.

BAŞARIYLA TAMAMLADI
Uyanık’ın “Web Tabanlı Uygulamalar için Kullanıcı Etkileşimli Otomatik Kod Üretimi” konulu tezi başarılı bulunarak, doktora unvanını kazandı. Uyanık’ın cübbesini Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yıldırım ile tez danışmanı Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Sayar giydirdi. Gözleri dolan Burak Uyanık, başarısını ailesiyle paylaştı. Burak Uyanık, 4 yıl boyunca kendisine işaret dili tercümanı konusunda destek veren eşi Gizem Uyanık ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi işaret dili tercümanı Betül Avcıya da sembolik olarak cübbe giydirdi. Burak Uyanık, ilk çiçeğini ise işitme engelli 3 yaşındaki oğlundan aldı. Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Süleyman Yiğit, Türkiye’de ilk defa işitme engelli bireyin Kocaeli Üniversitesinden doktorasını başarılı şekilde tamamlamayarak mezun olduğunu belirtti.

‘BİZ ALDIK’
Özel bireylere seslenen Uyanık, “Hedefinizi belli edin. İşitme, görme, bedensel engelli de olsa hiç fark etmez, insanın bir hedefi varsa pes etmeden bu yola sonuna kadar devam ederse, mutlaka kazanacağını düşünüyorum. İmkansız diye bir şey yok. Bu başarı sadece benim başarım değil Ailem, annem, babam, eşim, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi işaret dili tercümanı Betül Avcı ve hocalarımla bu başarıya ulaştık. Birlik varsa her şey çok kolay oluyor ve çözülüyor. Bu birlikte tüm engelleri birlikte aştık. Ben diye bir şey yok asla, biz olarak başardık. Doktora unvanı almış olabilirim ama sağır toplumu adına ‘Biz aldık’ diyorum. Kocaeli Üniversitesi çok destek verdi, teşekkür ediyorum. Engellilere çok duyarlı bir üniversite” dedi.

Kaynak: Küçük Menderes Gazetesi (İzmir)


ETİKETLER Burak Uyanıkİşitme EngelliKocaeli Üniversitesi kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45