*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon Numaramız 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon Numaramız 0533 392 33 88

Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
İnşaat Sektörü İş Kazalarında Kan Şekeri Etkisi de AraştırılacakBoğaziçi Üniversitesinin projesinde, inşaat işçilerinden alınan fizyolojik veriler, mevcut istatistiki data ile karşılaştırılacak ve elde edilecek bulgularla kazaların önlenmesi yönünde yapılabileceklere dair çözüm önerileri ortaya konulacak.

Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Semra Çomu Yapıcı'nın yürüttüğü araştırma projesi kapsamında, inşaat işçilerinden alınan fizyolojik veriler, istatistiki data ile karşılaştırılacak ve elde edilecek bulgularla kazaların önlenmesi yönünde yapılabileceklere dair çözüm önerileri ortaya konulacak.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Semra Çomu Yapıcı, "İnşaat Sektöründe Meydana Gelen İş Kazaları için Fizyolojik Risk Faktörlerinin Analizi" konulu bir araştırma projesi yürütüyor. Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nde tamamlayan ve yüksek lisansını ABD'de Columbia University'de yapan Yapıcı, doktora derecesini Virginia Polytechnic Institute and State University'den aldı.

Yapıcı, araştırma kapsamında inşaat sektöründe çalışan işçilerden biyometrik (fizyolojik) veriler toplayarak kazaların sıklıkları ile bu veriler arasındaki ilişkiyi analiz edeceklerini belirterek, projede temel istatistiki verileri SGK'den aldıklarını aktardı.

İnşaatlarda çalışan işçilerden alınacak fizyolojik veriler kapsamında kan şekeri ölçümlerinin literatürde ilk kez bu araştırmada kullanıldığına dikkati çeken Yapıcı, proje hakkında şu bilgileri verdi:

"SGK'den aldığımız verilerle elimizde inşaat sektöründe geçmiş yıllarda gerçekleşen kazaların hangi gün ve saatte olduğu gibi detayları da içeren geniş bir veri tabanı oluştu. Örneğin inşaatlarda kazaların sıklıkla pazartesi ve salı günleri olduğunu görüyoruz. Yaz döneminde kazaların gerçekleşme oranı kış dönemine göre daha fazla ve kazaların sabah saatlerinde gerçekleşme sıklığı yine daha yüksek. Sabah 10.00-11.00 arası ya da öğle yemeği molası öncesinde kazalar daha sık gerçekleşiyor. Fizyolojik verileri almak için ise iki farklı sensörle çalışıyoruz, bileklik ve kan şekeri. Kan şekeri iş kazaları özelinde literatürde ilk defa değerlendirilen bir faktör. Daha önce nabız, kalp atımı, tansiyon, vücut sıcaklığı gibi değerler kullanılmış. Biz bu ölçümlere ek olarak sahada çalışan işçilerle kan şekeri ölçümlerine başladık. Şeker ölçümü önemli zira kan şekeri seviyesi vücutta uyku hali, yorgunluk ve dikkat dağınıklığına neden olan faktörlerin başında geliyor. Ayrıca, kişi stresli olduğunda şeker seviyesinin yükseldiği de biliniyor. Dolayısıyla bu çalışmada 'SGK'den elde ettiğimiz istatiksel verilerle işçilerden topladığımız fizyolojik veriler arasında bir korelasyon var mı? İşçilerin bedenlerinin belirtileri bize kaza olma ihtimalini gösteriyor mu?' gibi sorulara cevap arayacağız."

Yapıcı, proje kapsamında kullanılan kan şekeri ölçüm sensörünün, diyabet hastalarının kullandığı sürekli kan şekeri takip cihazı olduğunu kaydederek, fizyolojik verilerin kablosuz olarak alıcıya aktarıldığını ve kan şekeri seviyelerinin gerçek zamanlı takip edildiğini, çalışmada kullanılan bileklik şeklindeki diğer sensör ile de avuç içi terlemesi, kalp atım hızı ve vücut ısısı olmak üzere üç farklı veri daha toplandığını anlattı.

"En sık rastlanılan kaza tipi nedeni yüksekten düşme"

Araştırmada en fazla riskle karşı karşıya olan yüksekte görev alan işçilerle çalıştıklarını belirten Yapıcı, ocak-şubat döneminde kış verisini toplama aşamasına geçileceğini, detaylı bir analizin ardından uygulamada olabilecek iyileştirmelere dair öneriler getirmeyi planladıklarını ifade etti.

Dr. Öğretim Üyesi Semra Çomu Yapıcı, inşaat sektöründeki kazalara ilişkin şunları aktardı:

"Literatüre baktığınızda dünyanın neresinde olursa olsun bu sektörde en sık rastlanılan kaza tipi nedeni yüksekten düşme. ABD veya Avrupa'da da inşaat sektörü iş kazalarında başı çeken bir sektör. 2017 yılı SGK istatistiklerine göre Türkiye'de ölümlü kaza sebeplerinin başında yüzde 44,4 oranıyla yüksekten düşme geliyor. Ardından yüzde 17,8 oranıyla trafik ve iş makineleri kazaları izliyor. Sağlık sorunları nedeniyle olan ölümlerin oranı ise yüzde 10,4. Yine SGK istatistiklerine göre 2017 yılında ülkemizde 359 bin 653 iş kazası gerçekleşmiş olup bu kazaların 62 bin 802'si inşaat sektöründe meydana gelmiş durumda. İnşaat, doğası gereği çok riskli bir sektör ve kolektif çalışmayı gerektiriyor. Dolayısıyla bu sektörün gerçeklerini de düşünürsek, iş güvenliği kültürünün oluşması sadece Türkiye özelinde bir problem olarak görülmemeli. Ancak Türkiye'de maalesef denetim konusunda bilhassa henüz istenen noktada değiliz. Kazaların yüzde 88'i işçinin iş güvenliği açısından hatalı davranışları nedeniyle gerçekleşiyor, bu çok büyük bir oran. Bu aslında sıfıra indirebilecek bir oran. Bu noktada önlem alınabilmesi için işverenin işçiye rahat çalışabileceği ekipmanı sağlaması ve eğitimler vermesi, işçilerin de iş güvenliği konusunu daha ciddiye almaları gerekiyor."

11.09.2019 - AA


Etiketler : için bir engel değildir. Bütün alıcı adayları hepaptit C enfeksiyonu yönünden araştırılmalıdır sirozu mevcut Hepatit C enfeksiyonu olan alıcı adayı hastalar böbrek nakli yönünden kayseri melikgazi
2
Milli Yüzücümüz Sümeyye Boyacı “Londra’ya Gittiğimizden Kimsenin Haberi Yok”Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası’nda yarışacak olan Sümeyye Boyacı böyle seslendi. İlgisizlikten dert yanan milli yüzücümüz, “Türkiye’de tüm branşların her saniyesi canlı yayın yapılırken bizim Londra’ya dünyanın en büyük yarışına gittiğimizden kimsenin haberi yok. Neyimiz eksik, uzuvlarımız mı?” dedi.

Size bugün eşsiz bir sporcudan, dünya güzeli bir genç kızdan haberler vermek istiyorum… Gözleri ışıl ışıl bakan, asla vazgeçmeyen, içi umutla dolu ve bize cesaret veren milli yüzücümüz Sümeyye Boyacı'dan. Türkiye onu “Balıkların da kolları yok ama özgürce yüzüyorlar” sözleriyle tanıdı… Ve 1 Eylül 2018'de ilk kez röportaj verdiği SÖZCÜ Gazetesi'nin özel haberi ile… Paralimpik yüzmede rekordan rekora koşan Sümeyye Boyacı, şimdi de Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası için Londra'da. Para Swimming World Serisi'nde Amerika, İtalya, Finlandiya, Singapur ve Almanya'da toplam 6 altın, 2 gümüş, 4 bronz madalya kazanan Boyacı, şimdi de Londra'da gerçekleşen şampiyonada ülkemizi temsil ediyor. Sümeyye yola çıkmadan önce beni aradı, “Neden basın bizimle ve başarılarımızla ilgilenmiyor” diye sordu. Çok haklı. Oysa ben haftalar öncesinden Sümeyye'nin ekibi ile konuşmuş, yarışları Londra'da nasıl izleyebileceğimi sormuştum. Geç haberim olduğu için de ne yazık ki akreditasyon alamamıştım. Orada olamasam da kalbim Sümeyye ile… Her gün mutlaka konuşuyoruz, yazışıyoruz. Büyük gün 14 Eylül Cumartesi! Sümeyye kendi branşı olan 50 metre sırtüstünde yarışacak… Ve kendi deyimiyle “İnşallah İstiklal Marşımızı okutacak!” Haydi Türkiye! Sümeyye'yi yalnız bırakma! İşte Sümeyye'nin bana anlattıkları.

EMİNE BULUT İÇİN…

ÖG: Londra'da devam eden bu yarışlar nedir, biraz anlatır mısın?

SB: Paralimpik yüzmede olimpiyatlardan sonra en önemli yarış bu; Dünya Şampiyonası… 81 ülke, 651 sporcusu ile katılıyor. İngiltere'de ve dünyada canlı yayınlanıyor. Bizim alanımızın en büyük yarışı. Hem branşım hem de kişisel olarak benim için çok çok önemli.

ÖG: Türkiye'de ise pek kimsenin haberi olmadı…

SB: Her yarışımızda olduğu gibi… Hiçbir kanal ya da gazeteci bizimle olmadı maalesef. Türkiye'de tüm branşların her saniyesi canlı yayın yapılırken bizim Londra'ya dünyanın en büyük yarışına gittiğimizden kimsenin haberi bile yok. Çok üzülüyorum buna. Bizim diğer sporculardan neyimiz eksik, uzuvlarımız mı? Hayatımın en önemli yarışı bu.

ÖG: İçime oturdu bu söylediklerin, sizin ancak fazlanız var Sümeyye… Ve sen zaten sayısız madalya getirdin şu ana kadar…

SB: Evet ama 14 Eylül günü 50 metre sırtüstünde birincilik madalyasını alırsam yüzmede cumhuriyet tarihimizin ilk kadın dünya şampiyonu olacağım. Ve ben eğer başarırsam, bu madalyayı başta Emine Bulut olmak üzere tüm iyi kadınlar adına almak istiyorum!

ÖG: Başaracaksın… Zaten başardın Sümeyye. Yaptıkların, şu mesajın, Türkiye'ye umut veriyorsun…

SB: Çok teşekkürler… İnşallah 14 Eylül'de İstiklal Marşımızı okutacağım.

16 yaşındaki Milli yüzücümüz Sümeyye Boyacı 14 Eylül'de Londra'da yüzecek. Boyacı, “En büyük hedefim bir önceki derecem, en büyük rakibim de bir önceki ben” dedi.

ÇOK ÇALIŞTIM HEYECANLIYIM

ÖG: Nasıl hazırlandın?

SB: Tüm yıl boyunca antrenmanlarımı düzenli bir şekilde yaptım. Sponsorumun ve federasyonumuzun beni gönderdiği yarışlar sayesinde kendimi geliştirdim ve rakiplerimi gözlemledim. Son 2 ay ise evime bayram dışında inan hiç gitmedim. Yaz tatilim tamamen Ankara'da Olimpiyat Hazırlık Merkezi'nde geçti. Tabii ki çok heyecanlıyım, çünkü çok çalıştım sadece ben değil tüm ekibim çok çalıştı…  Antrenörüm, fizyoterapistimiz ve en önemlisi başta annemle babam olmak üzere tüm ailem, bir de minik kardeşim… Hiçbir başarı tek kişilik değildir…

ÖG: Çok küçük bütçelerle müthiş işler yapıyorsun… Aslında nasıl bir desteğe ihtiyacın var?

SB: Yarışlara gitmek için çok büyük bütçeler gerekiyor bildiğiniz gibi. Ve yarışlara hazırlık kampları için de aynı şekilde. Mesela 2020 Tokyo Olimpiyatları hazırlığında Tokyo'da kamp yapmamız lazım; vücudumuzu alıştırmak için ama bütçeler yetersiz. O nedenle Tokyo'yla ikliminin benzemediği başka bir Japonya şehrinde ve çok daha az gün yapacağız. Ama beni en çok üzen ise şöyle şeyler; Türkiye'de Avrupa'nın en iyi spor merkezi bulunuyor, ama biz sponsor bulamıyoruz yeterince… Federasyonun bütçeleri zaten kısıtlı. Oysa, benim rakiplerim ve mesela Almanya Paralimpik Takımı, günlerce Tokyo'da kamp yapacak.

LÜTFEN GELSİNLER

ÖG: Dilerim bu röportaj ve başarıların sana aradığın destekleri getirir… Ve Tokyo'ya da rakiplerinle eşit şartlarda gidersin…

SB: Futbola gösterilen ilgi yavaş yavaş diğer diğer branşlara da gösterilmeye başlandı. Bizim yarışlarımız Türkiye'de televizyon kanallarında yayınlanmadığı için birçok kişi dilekçe yazıp tepki göstermiş, bir sürü mesaj geldi. Bu tür şeyler arz talep meselesi, ne kadar gün yüzüne çıkartırsak böyle şeyleri o kadar medyada yer alır ve değer görür. Bu açıdan sana özel olarak teşekkür ediyorum.

ÖG: Londra'daki yarışlarda senin de yüzeceğin finalin biletleri tükenmiş… Oradaki Türkler bilet bulamıyormuş…

SB: Lütfen gelsinler! Biz onları takımla içeri sokmaya çalışırız…

HAYALİ OLAN HERKESE…

ÖG: Türk halkına mesajın var mı?

SB: Beni destekledikleri için çok teşekkür ederim. Sadece onlara değil, gencine, paralimpiğine, hayali olan herkese… Bu yarışa hazırlanırken yaşadıklarım, gözyaşlarım, sıkıntılarım hiçbiri anlatmakla geçmez ama çalışmalarımın karşılığını alırsam, İstiklal Marşımızı tüm dünyaya dinletirsem, bununla birlikte sporumuza gerekli değerin verildiğini görürsem ve insanların kalbine minicik de olsa dokunup umut verebilirsem benden mutlusu yok.

12.09.2019 - Sözcü


Etiketler : böbrek naklini etkileyebilecek kronik hastalıklar nelerdir son dönem böbrek yetmezlikli hastaların hemen tamamı böbrek nakli adayıdır kronik hastalıkların bazıları nakil sürecini nakil sonrası
3
Tekerlekli Sandalye Basketbol Erkek Milli Takımımız Avrupa Üçüncüsü OlduPolonya'nın Walbrzych kentinde oynanan üçüncülük karşılaşmasının ilk yarısını 37-31 önde tamamlayan Milli Takımımız, Almanya'yı 76-65'lik skorla yenmeyi başararak Avrupa üçüncüsü oldu ve bronz madalyayı ülkemize getirdi.

Aynı zamanda şampiyonada son 4’e kalan Türkiye, 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’na katılma hakkı da kazanmıştı.

Bugün sona erecek organizasyonda finale yükselen İspanya ve İngiltere ise Avrupa şampiyonluğu için sahaya çıkacak.

Milli Takımımız yarın (9 Eylül Pazartesi) saat 18:00'de İstanbul Havalimanı'na inecek.

08.09.2019 - tbesf.org.trEtiketler : palsili aile ve çocukları ziyaret etmeyi seçtik suzan hanım hastanede ziyaret ettik anne her şeye rağmen neşeli olmaya çalışıyor çok kültürlü kibar bir hanımefendi, baba da çok beyefendi
4
Türkiye Yarı Finale Yükseldi ve 2020 Tokyo’yu GarantilediTürkiye, 2019 Tekerlekli Sandalye Basketbol Avrupa Şampiyonası çeyrek final maçında İtalya’yı 63-58'lik skorla yenerek yarı finale yükseldi ve 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’na katılmayı garantiledi.

Polonya'nın Walbrzych kentinin ev sahipliği yaptığı ve 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları'na kota veren şampiyonada Türkiye, çeyrek final maçında İtalya ile karşılaştı.

Milli Takımımız ilk yarıda soyunma odasına 30-29 geride gittiği mücadelede İtalya'yı 63-58'lik skorla mağlup etmeyi başardı. Yarı finale yükselen Türkiye, bu sonucun ardından 2020 Tokyo vizesini garantiledi.

Ay-yıldızlılarımız böylelikle üst üste üçüncü kez olimpiyatlarda mücadele etme hakkı kazanmış oldu.

Millilerimizin yarı finaldeki rakibi İngiltere oldu. 7 Eylül Cumartesi TSİ 15:30'da başlayacak Türkiye-İngiltere karşılaşması NTVSpor.net'ten canlı yayınlanacak.

07.09.2019 - tbesf.org.trEtiketler : topraklarımızı korumak içindir Mustafa Kemal Atatürk, 1923, Tarsus vaktimizi onlarla paylaşmaya ayırdık iki küçük oğlum sahilde kalmayı ben suzan hanım ve ibrahim ise cp serabral
5
Ampute Futbol Milli Takımımız Hazırlık Kampına Devam EdiyorAmpute Futbol Milli Takımımız, 2020'de Polonya'da düzenlenecek Avrupa Şampiyonası'nın hazırlıkları kapsamındaki kampına devam ediyor.

Milli Takımımız, Düzce'nin Kaynaşlı ilçesindeki Fenerbahçe Topuk Yaylası Tesisleri'ndeki çalışmalarını 11 Eylül Çarşamba günü tamamlayacak.

Teknik Direktör Osman Çakmak yönetimindeki millilerimizin kadrosuda şu oyuncular yer alıyor:

Bülent Çetin, Ümit Sağlam, Ufuk Uzun, Mehmet Ali Altay, Selim Karadağ, Okan Şahiner, Muhammet Yeğen, Yusuf Ekiz, Fuat Taştan, İsmail Parlak, Hüseyin Türkmen, İbrahim Halil Esen, Rahmi Özcan, Feyyaz Gözaçık, Fatih Şentürk, Barış Telli, Rüstem Kurhan, Şeyhmus Erdinç, Serkan Dereli, Agit Şiyar, Emre Sümmen, Kemal Güleş, Ömer Güleryüz, Savaş Kaya, Alican Kuruyamaç

06.09.2019 - tbesf.org.trEtiketler : için pratik ipuçlarını sevgiler nasıl güzeldin çocuk nasıl erken bir veda bu neydi bu kadar acelen melektin  gerçekten melek oldun şimdi geriye gülen yüzün kaldı yalnız ve yalnız bu aziz kayseri
6
Paralimpik Yüzmede Dünya Şampiyonası Heyecanı BaşlıyorTürkiye'nin 8 sporcuyla mücadele edeceği Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası'nda heyecan başlıyor.

Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası, 9-15 Eylül tarihleri arasında İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenecek. Kraliçe Elizabeth Olimpik Parkı’ndaki Su Sporları Merkezi'nde yapılacak şampiyonaya 60 ülkeden 600'ün üzerinde sporcu katılacak. Türkiye'yi erkekler ve kadınlarda 8 sporcumuz temsil edecek.

Organizasyonda yarışacak milli yüzücülerimiz ise şöyle:

Beytullah Eroğlu, Sevilay Öztürk, Koral Berkin Kutlu, Sümeyye Boyacı, Nil Şahin, Bülent Oturakçı, Hamit Demir, Elif İldem

06.09.2019 - tbesf.org.tr


Etiketler : kayseri kocasinan biliyor musunuz dakikalık bir oyun bile bebeğinizin beyninde yepyeni bağlantılar kurmasına yardımcı olur ilk anlar önemlidir anne baba olacaklar ve bebek bakan herkes
7
Türkiye Goalball Erkek Milli Takımı’nda Hedef Avrupa Şampiyonası4-14 Ekim tarihleri arasında Almanya’nın Rostock kentinde düzenlenecek olan Goalball Avrupa Şampiyonası’na da katılacak olan Milli Takım, 2015 yılında kazanılan Avrupa şampiyonluğunu bu yıl da tekrarlamak istiyor. Aksaray’da Avrupa Şampiyonası için kamp yapan Goalball Erkek Milli Takımı günde çift idmanla 4 saat çalışarak hazırlıklarını sürdürüyor.

Goalball Erkek Milli Takımı Sportif Direktörü Salih Rençber, Temmuz ayında Amerika Birleşik Devletleri'nin İndiana eyaletinde gerçekleşen Dünya Yaz Oyunları'nda ikinci oldukları ve 2020'de Tokyo'da yapılacak Paralimpik Oyunlara katılmaya hak kazandıklarını hatırlattı. Rençber, şöyle konuştu:

''Dünya Yaz Oyunları'na toplam 13 ülke katıldı. Biz 13 takım arasından finale kadar çıkmayı başardık. Son maçımızda Litvanya’ya yenilerek ikinci olduk ve Tokyo 2020 kotamızı aldık. 2020 yılının 28 Ağustos tarihinde inşallah oyuncularımızla beraber Tokyo’da Paralimpik Oyunları'nda derece alıp memleketimizi ödüllendireceğiz. Bunun yanında 4 Ekim’de Almanya’nın Rostock kentinde Avrupa Şampiyonası var. Orada da şampiyon olursak bu kota alışımızı süsleyeceğiz. Çalışmalarımız bu yönde devam ediyor. İlk hedefimiz Avrupa şampiyonası ondan sonra ise hedefimiz Paralimpik Oyunları.”

2008 yılından bu yana yükselen bir grafikleri olduğunu belirten Goalball Erkek Milli Takım kaptanı Hüseyin Alkan ise, ''Cumhuriyet tarihinde bir ilki başararak Londra’da Paralimpik Oyunları'nda bronz madalya kazandık. 2015 yılında ise Avrupa şampiyonu olduk. Takım sporlarında üçüncü kez Paralimpik Oyunları'na hak kazanan ilk takım biz olduk. Amerika’da inandık ve hedefimiz olan Tokyo Paralimpik Oyunları'na katılmaya hak kazandık. Finale kadar namağlup 8’de 8 yaptık ve son maçımızda gruplarda yendiğimiz Litvanya’ya yenildik. Şimdi önümüzde bir Avrupa Şampiyonası var. 2015 yılında Finlandiya’da şampiyonluğumuz vardı. Bunu tekrar başarmak istiyoruz. Goalball Erkek Milli Takımı olarak dünyada ses getirmiş bir ülkeyiz. Bunu başaracağımıza inanıyoruz. Bu zamana kadar iki kez olimpiyatlarda birinciliği elimizden kaçırdık. Bu kez kaçırmayacağız” şeklinde konuştu.

29.08.2019 - DHAEtiketler : beni rüyasını gördüğüm altın kumlu sahilde dalgaların sesinde duyuyorum ben seni pencerene bakarken düşen kar tane tane kalbimdeki çiçeğin üstüne bile yağdı sana olan aşkımı
8
Basketbol Erkekler Avrupa Şampiyonası'nda Türkiye Hazırlıkları TamamladıAvrupa Şampiyonası öncesi İstanbul kampındaki son antrenmanını gerçekleştiren Milli Takımımız, yarın sabah hava yoluyla organizasyonun düzenleneceği Polonya'ya gidecek.

2020 Tokyo Paralimpik Oyunları'na kota veren Tekerlekli Sandalye Basketbol Erkekler Avrupa Şampiyonası, 28 Ağustos-8 Eylül tarihlerinde Polonya'nın Walbrzych kentinde yapılacak.

Şampiyonada Türkiye; B Grubu'nda İspanya, Hollanda, İsrail, Fransa, Rusya ile karşılasak. A Grubu'nda ise Büyük Britanya, İtalya, Almanya, İsviçre, Avusturya ve Polonya yer alacak. Organizasyonu ilk 4 sırada tamamlayan takımlar Tokyo vizesini garantileyecek.

Başantrenör Ahmet Akın yönetimindeki Türkiye'nin 12 kişilik kadrosu ve grup maç programı şöyle:

Kadro

Cem Gezinci, Özgür Gürbulak, Ahmet Efetürk, İsmail Ar, Selim Sayak, Uğur Toprak, Deniz Acar, Rıdvan Aksoy, Fikri Gündoğdu, İbrahim Yavuz, Volkan Gülem, Gökhan Coşkun

Maç programı (TSİ)

31 Ağustos Cumartesi:

17:15 Türkiye-Rusya

1 Eylül Pazar:

15:30 İsrail-Türkiye

2 Eylül Pazartesi:

17:15 Fransa-Türkiye

3 Eylül Salı:

17:45 Türkiye-Hollanda

4 Eylül Çarşamba:

19:30 Türkiye-İspanya

27.08.2019 - tbesf.org.tr
9
Ebru Bulgurcu Vilnius Açık Turnuvası'nda Çiftlerde Şampiyonluğa UlaştıLitvanya'da düzenlenen turnuvada Ebru, Rus partneri Ludmila Bubnova ile çiftler kategorisinde şampiyonluğa ulaştı.

Ebru-Bubnova çifti, finalde Wendi Schutte (Hollanda) - Evgeniya Korotkina (Rusya) ikilisini 6-3 ve 6-2'lik setlerle 2-0 mağlup ederek şampiyon oldu.

Milli sporcumuz, tekler finalinde ise çiftler kategorisindeki partneri Ludmila Bubnova'ya 6-1 ve 6-0'lık setlerle yenilerek ikincilik elde etti.

27.08.2019 - tbesf.org.tr
10
Fatma Damla Altın'ın Topuz Saçları Dünya Şampiyonluğuna Mani OlduSamsunlu özel sporcu Fatma Damla Altın, 2019 IPC Para Atletizm Gençler Dünya Şampiyonası’nın uzun atlama finalinde topuz yaptığı saçının yere değmesi yüzünden altın madalyayı kaçırmanın üzüntüsü içinde.

İsviçre’nin Nottwil kentinde Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) tarafından düzenlenen Dünya Gençler Para Atletizm Şampiyonası’nda Fatma Damla Altın’ın T20 kategorisi uzun atlamada 5.17’lik atlayışı, saçının yere değmesi nedeniyle 5.02 ölçüldü.

Bu dereceyle rakibinin 5,05 metre atlayışının gerisinde kalıp, dünya şampiyonluğunu kaçıran Altın, elde ettiği gümüş madalyayla hem sevinç hem de üzüntüyü bir arada yaşadı.

Altın: "Saçım topuz olduğu için yerde iz yaptı"

Altın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şampiyonada son hakkını kullanırken saçının azizliğine uğradığını söyledi.

Dünya şampiyonluğunu kaçırmanın üzüntüsünü yaşadığını aktaran Altın, "Normalde 5,17 metre atladım ama hakemlerin saçımın yere değdiği yeri ölçmesi nedeniyle 5.02’lik derece ile altın madalyayı kaçırdım. Saçım topuz olduğu için yerde iz yaptı. Hakemlerin, kumun üzerinde en gerideki bıraktığım izi, yani saçımın yere değdiği noktayı ölçmesi, beni altın madalyadan etti. Bundan sonraki şampiyonalarda daha dikkatli olup, altın madalya ile Türkiye’ye döneceğim."

Antrenör Aytunç Göz ise sporcusunun şampiyonada 5’inci hakkını kullanırken çok heyecanlı olduğuna işaret ederek, "Sporcumuz daha önceki atlayışlarında hiç 5 metrenin üzerine çıkmamıştı. Beşinci hakkını atlarken saçını topuz biçiminde toplamıştı. Maalesef ölçümler en son bıraktığı iz üzerinden yapıldığı için, saçının yere değdiği yer baz alındı. Yani saçlarının azizliği nedeniyle 3 santimetre farkla dünya şampiyonluğunu kaybetti. Normal atlayışı 5.17’ydi. Saçlarını bir sonraki şampiyonada kazıtması üzerinde espri yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

2020 Tokyo Paralimpik Oyunları için belirlenen 4,30 metrelik A barajını da geçen Altın’ın, olimpiyatlarda yer alıp alamayacağının, ülkelerin kota dağılımı sonrasında netleşeceği bildirildi.

11.08.2019 - AA


Etiketler : Ömrümce hep adım adım heryerde seni aradım ömrümce hep adım adım her yerde seni aradım ben kalbimde başka yerde inan seni bulamadım ben kalbimde başka yerde inan seni kayseri
Sayfa: [1] 2 3 ... 10