*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: İŞ YERİNDE 'TESPİT' EDİLMESİ SONUCU MESLEK HASTALIĞI TANISI KONULABİLECEK  (Okunma sayısı 1837 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• Yönetici
  • Kahraman Üye

15.04.09 - Sağlık Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan gelen açıklamalar sonucunda kot taşlama/kumlama sonucu oluşan meslek hastalığı kayıt dışında kalan iş yerinde oluştuğu takdirde hak talep edilmesi imkansız gibi görünüyor.

Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre; "Her türlü kot giysi ve kumaşlara uygulanan püskürtme işleminde kum, silis tozu veya si I ika kristalleri içeren herhangi bir madde kullanılması yasaklanmıştır. Daha önce bu işlerde çalışıp da, sağlık durumları hakkında güncel kayıt bulunmayan vatandaşlarımız, kendilerine en yakın sağlık kurum ve kuruluşlarında değerlendirilerek ihtiyacı olanların tedavilerine süratle başlanacaktır."

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yaptığı açıklamada meslek hastalığı ile ilgili; "Çalışanların meslek hastalığına tutulduklarının tespiti halinde iş göremezlik (emekli aylığı) bağlanabilmekte ve sağlık yardımı alabilmektedirler" açıklaması yapıldı.

Kot taşlama' sonucu gelişen silikozis hastalığı ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumuna meslek hastalığı tanısıyla başvuranların "Mevzuata göre sigortalının çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı tekrarlanan bir sebeple veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal özürlülük halleri" meslek hastalığı olarak kabul edilir. Bugüne kadar sadece 'sigortalı' sayılanlar bu haktan yararlanıyordu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptığı açıklamaya göre 'sigortalı' olmadan kayıt dışı çalışanlarda da meslek hastalığı tespiti yapılabilir.

Bakanlığa göre sigortalı olup olmama meslek hastalığı tanısı için engel değil. Meslek hastalığı tanısı durumunda; Bakanlık denetim elemanları tarafından durum işyerinde de 'tespit' edilmişse mağduriyet karşılanabilir. Çünkü "herhangi bir işyerinde sigortalı bildirimleri yapılmadan çalıştırılanların, hangi işyerinde çalıştıkları SGK denetim elemanlarınca tespit edilmesi halinde emeklilik hakkı verilmektedir"
alıntı