*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: 'EĞTİM HER ENGELİ AŞAR'  (Okunma sayısı 1928 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• Yönetici
  • Kahraman Üye
'EĞTİM HER ENGELİ AŞAR'
« : 21 Nisan 2009, 10:03:46 »

20.04.09 - 'Eğitim Her Engeli Aşar' Kampanyası il koordinatörleri 18 Nisan Cumartesi günü, eğitim toplantısında bir araya geldiler. İstanbul Milletvekili ve Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva’nın konuşması ile başlayan toplantı, Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Ruhi Kılıç’ın konuşması ile devam etti.

Eğitim Her Engeli Aşar Kampanyası hakkında genel bilgilerin aktarıldığı toplantıda kampanyanın iletişim stratejilerine de yer verildi. İlk günü başarı ile tamamlanan İl Koordinatörleri Eğitim Toplantısı’nın ikincisi Pazar günü gerçekleştirildi.

Mehmet Kızıltaş'ın Eğitim ve Engelliler'le ilgili sunumunun da yer aldığı eğitim tolantısında; engellilerin eğitimleriyle ilgili bilgiler aktarılarak, duyarlılığın geliştirilmesi için neler yapılması gerektiği gibi bir çok konuda bilgiler verilmesiyle engelliler için eğitim seferberliğinde neler yapılması gerektiğine değinildi.

Milletvekili Lokman Ayva'nın verdiği bilgilere göre: Kampanyaya destek veren inşaat firmaları tarafından eğitim kurumlarında mimari düzenlemeler yapılarak, engellilerin daha uygun koşullarda eğitim alabilmesi sağlanacak. Bu çalışmalar kapsamında okullarda gereken noktalara rampalar inşa edilmesi ve tuvaletlerde engellilere yönelik düzenlemeler gerçekleştirilmesi yer alıyor.

Bugün ülkemizde yaşamını engelli olarak sürdüren 8,5 milyona yakın vatandaşımız bulunuyor. Ülkemizdeki engellilerin % 34'ü okuryazar değil. Yaşanılan en büyük sıkıntı ise engelli vatandaşlarımızın gerekli eğitimi alamamış olmasından kaynaklanıyor. Türkiye'nin sosyal sorumluluk kampanyası 'Eğitim Her Engeli Aşar', engellilerimizin eğitim aracılığıyla pek çok alanda hayata katılmasını hedefliyor. Önemli hedeflerimizden birisi de eğitim sistemiyle ilişkisi olan engellilerin sayısını % 50 oranında artırmak.>Akşam