*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon Numaramız 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon Numaramız 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Dik Duruşun Önemi  (Okunma sayısı 2362 defa)

Çevrimdışı melleseferi

  • Yönetici
  • Kahraman Üye
  • *****
  • İleti: 4992
Dik Duruşun Önemi
« : 04 Nisan 2013, 19:08:30 »


Dik Duruşun Önemi

Giderek artan ofis içi hareketsiz hayat, bilgisayar başında geçirilen saatler, bilinçsiz yapılan ev işleri, rahatsız koltuklar, direksiyon başında tüketilen dakikalar insanları doğal duruşlarından uzaklaştırıyor.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Burcu Sönmez, sağlığımız için dik durmanın 10 önemli sebebini sıraladı: Dik duranların daha uzun ve kendine güvenli göründüğünü ifade eden Dr Burcu Sönmez, güzel görünmek isteyenlere de dik durmayı tavsiye etti: "Dik duruş, göğüsleri ve kalçaları dikleştiriyor."

Dik Durmanın ÖnemiKaynakwh webhatti.com: Dik Duruşun Önemi

* Boyu uzun gösterir. Kambur durulduğunda sırt yuvarlanır, omuzlar içe döner, kişi olduğundan daha kısa gözükür.
* Kendine güvenin ifadesidir. Kendine güvenen kişiler kendilerini saklamak istemezler. Kambur duruş saklanmak ihtiyacını düşündürür.
* Dik durmak doğal görünmektir. Zaten dik duruş doğamızda vardır ama kötü alışkanlıklar nedeni ile kaybedilir.
* Güzellik kriterlerindendir. Göğüsleri ve kalçaları da dikleştirir. Kambur duruşta çene öne gider. Göğüsler sarkar, göbeğe yaklaşır. Karın bombeleşir.
* Kasları ahenkli çalıştırır. Dik duruşun bozulması kas dengesinin bozukluğunu gösterir.
* Dik duruş kişiye özel parmak izi gibidir; herkeste farklıdır.
* Eklemlerin uzun ömürlü olmasında etkilidir. Düzgün duruş sırasında dengeli çalışan kaslar, eklemlere dengeli yük dağılımını sağlar. Eklemlerin yıpranmasını önler.Kaynakwh webhatti.com: Dik Duruşun Önemi
* Solunum ve dolaşımın normale dönmesini sağlar.
* Normal dik duruş, omurganın doğal eğriliklerini korur. Dik durmak çubuk gibi dümdüz durmak değildir.
* Dik durmak insana disiplin kazandırır. İş yapma hevesini arttırır. Omuzları çökmüş bir insanlar dik duran bir insanın çalışma şevki aynı değildir. Dik duruş da disiplinli çalışmanın sonucudur. “Dik durmalıyım” demekle elde edilemez, çalışmakla elde edilir.
* Dik durmak, çene, boyun, sırt ve bel eklemlerind aşınma sonucu oluşabilecek ağrıların önüne geçer. Karın kaslarını güçlendirir. Bel fıtığı oluşması riskin i azaltır


gencdiyaliz.com