*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Görme Engelliye Soruları Hoca Okudu Sınav Geçersiz Sayıldı  (Okunma sayısı 1904 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• Yönetici
  • Kahraman Üye
Görme Engelliye Soruları Hoca Okudu Sınav Geçersiz Sayıldı

Görme engelli Altınkıyak'a sınavda okuyucu verilmeyeceği söylendi, sınav sırasında okuyucu verildi ama sınavı geçersiz sayıldı. Altınkıyak, "Hakkım olan okuyucuyu aldığım için sınavımı iptal ettiler" diyor.

Görme engelli Okan Altınkıyak'ın baştan sonra büyük bir karmaşa içinde girdiği engelli memur sınavı geçersiz sayıldı.

Engelliler Haftası'nda aldığı haberle şok olan Altınkıyak'ın iki yıldır sınav için hazırlıkları ve umutları çöpe gitti.

Görme engelliler sınavlara yönetmelik gereği soruları okuması için okuyacak ve yanıtları işaretlemesi için işaretleyecek iki yardımcıyla girebiliyor.

Ancak Türkiye'de ikinci kez düzenlenen Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda farklı illerden birçok kişi bianet'in daha önce gündeme getirdiği gibi sistemdeki hatalar nedeniyle sınava giremedi ya da sınavı geçersiz sayıldı.

Düzce Yığılca Asar köyünde yaşayan 19 yaşındaki Altınkıyak da onlardan biri.

Memur hata yaptı

Altınkyak, sınava girmek için yaptığı başvuruda memura okuyucu ve işaretleyici yardımcı istediğini belirtti. Memur da kendisine "okuyucu" seçeneğinin olmadığını "görme engelli olduğunu sisteme girdim ÖSYM sana okuyucu verecektir" dedi.

Altınkıyak'ın da memura güvenmekten başka bir seçeneği yoktu.

17 Nisan'da sınav yeri açıklandığında internetten kendisine okuyucu verilmediğini fark eden Altınkıyak, ÖSYM'yi aradı. Ancak itirazına rağmen kendisine okuyucu verilmedi.

Okulda okuyucu verdiler ama...

Sınav günü bir umutla okula gitti. Oradaki görevlilere bir hata nedeniyle kendisine okuyucu verilmediğini anlatınca, görevliler soruları kendisine okudu ve bu durumla ilgili tutanak tutuldu.

Büyük bir endişe içinde sınav sonucunu bekleyen Altınkıyak, sınavının geçersiz olduğunu öğrendi.

"Kopya mı çektim?"

"Hakkım olan okuyucuyu aldığım için sınavımı iptal ediyorlar çok saçma. Sınavım geçersiz sayılmış gerekçe sınav kurallarına uymamam. Sınavda ne yaptım sırama oturdum; hoca okudu cevapladım bunun dışında bir şey yok. Kopya mı çektim, hayır. Engellilere yönelik bir sınav yapıyorlar ve bu konuda uzman olmayan kişilere yetki veriyorlar. Ben puanımın açıklanmasını istiyorum."

ÖSYM: Olan olmuş artık

Altınkıyak, ÖSYM'ye itiraz etti ancak telefonla görüştüğü ÖSYM yetkilileri kendisine "Olan olmuş artık. İtiraz etseniz de bir şey değişmeyecek" dedi.

"Yaşadığım yer bir engellinin yaşaması için pek müsait değil. Bu yüzden eve kapalı bir durumdayım. Dört duvar ev hapsi anlayacağınız. Bu sınav benim tek umudumdu. Gece demedim, gündüz demedim çok çalıştım. Benim yapmadığım bir hatanın bedeli bana çok ağır ödetiliyor. İki yıl daha beklemek zorundayım şimdi ne olacak? Benim annem babam tarladan başka bir işten anlamazlar ben hakkımı tek başıma nasıl arayacağım?"

Toplu dava açacaklar

bianet'in daha önce gündeme getirdiği haberde Görme Engelliler Derneği'nden Nazan Cantürk, ÖSYM'yi defalarca uyarmalarına rağmen farklı illerde aynı sebeplerle birçok kişinin sınava giremediğini söyleyerek hukuki yollara başvuracaklarını belirtmişti.

12.05.2014 - bianet

Anahtar Kelimeler : KİŞİLİK Pozisyon; hakları, izin; ilişkileri, ürün; sonuçları,  insan gelişimi, insan odaklı gelişimi ve kişilikde saygılı oluşturarak  pozisyondan dolayı liderlik yerini saygıdan dolayı liderligi bırakır.