*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: TİV ve ÇED Samsun'a Engelli Anasınıfı Yapmak İçin Protokol İmzaladı  (Okunma sayısı 1815 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• Yönetici
  • Kahraman Üye
TİV ve ÇED Samsun'a Engelli Anasınıfı Yapmak İçin Protokol İmzaladı

Samsun Valiliği öncülüğünde İlkadım Kaymakamlığı, TİV ve ÇED arasında 19 Mayıs İşitme Engelli İlkokulu bünyesinde anasınıfı yaptırma işbirliği protokolü düzenlenen törenle imzalandı.

Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen protokol imza töreni öncesi sunum yapan İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Davut Numanoğlu, “İlkadım İlçe Kaymakamlığı, Türkiye İşitme ve Konuşma Rehabilitasyon Vakfı (TİV) ve Çocuk Eğitim Derneği (ÇED) arasında imzalanacak olan protokolün amacı, ilimizde yaşayan 2-6 yaşları arası işitme engelli çocukların tespit edilerek, gerekli sağlık ve cihazlanma çalışmaları yapıldıktan sonra, belirlenecek işitme engelli öğrenci sayısına göre Samsun 19 Mayıs işitme Engelliler İlkokulu bünyesinde anasınıfı açılmasıdır.” dedi.

Engelli konusunda Samsun Valiliği öncülüğünde gerçekleştirilen önemli çalışmalar olduğunu hatırlatan Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, “Biz Samsun Valiliği olarak ‘Engelli Veri Tabanı’ projemizi 2011 yılında başlattık ve uygulamaya geçirdik. Buradaki temel amacımız Samsun ilinde yaşayan bütün engellilerimizi tek bir kayıt sistemi içerisinde tutmak ve ihtiyaç duyulduğunda o bilgilerden yararlanarak birçok kurum ve kuruluşun çalışmalarında bunları ortaya sunabilmektir. Bu amaçla yaptığımız çalışmada Samsun genelinde 150 bine yakın engelli vatandaşımızı kayıt altına aldık. Onların eğitimlerini alarak topluma daha hazır bir insan yetişmesi bakımından yürütülen ilkokul, ortaokul ve lise seviyesinde kurumlarımız mevcuttur. Bu kurumlarımız çalışmalarını sürdürüyordu. Ancak anaokulu seviyesinde herhangi bir okulumuz yoktu. Bu anlamda bu gün anaokulu yapımıyla ilgili protokol imza töreni gerçekleştireceğiz. Bir anasınıfını işitme engelli çocuklarımız için hayata geçirmiş olacağız.” diye konuştu.

Gösterilen yakın ve alakadan dolayı vakıf olarak çok mutlu olduklarını kaydeden TİV Başkanı Dr. Ömer Cenker Ilıcalı ise, “Öncelikle bu hayırlı faaliyet için Samsun’da bulunmaktan biz çok mutluyuz. Başta valimize ve diğer bürokratlara çok teşekkür ediyoruz. Çünkü Türkiye için çok ciddi bir eksiklik olan işitme engellilerle ilgili yuva ve anaokulu hizmetini İstanbul’daki merkezimizden sonra burada da bir işbirliği ile gerçekleştireceğiz. Bunu tekrarlamak konusunda gösterilen duyarlılık bizleri çok mutlu etti. Bu ortak çalışmanın burada onlarca, daha sonra yüzlerce, işitme engelli kardeşimize çok değerli katkıda bulunacağına inanıyorum. Bu gün gösterdikleri misafirperverlikten ve bu güzel proje ile ilgili yaptıkları hazırlıklardan dolayı tüm arkadaşlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından 19 Mayıs İşitme Engelliler İlkokulu bünyesinde anasınıfı yaptırma işbirliği protokol imza töreni gerçekleştirildi.

12.06.2014 - Cihan

•´`•.(*•.¸(`•.¸ ¸.•´)¸.•*).•´`•»
•´¨*•.¸¸.* ..::* www.bizdevariz.net*::.. *.¸¸.•*¨`•»
•´`•.(¸.•´(¸.•* *•.¸)`•.¸).•´`•»
(¨`•.•´¨)*
`•.¸.•´