*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Emine Erdoğan Ümraniye'de Engelli Okulunun Açılışını Yaptı  (Okunma sayısı 1224 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• Yönetici
  • Kahraman Üye
Emine Erdoğan Ümraniye'de Engelli Okulunun Açılışını Yaptı

Emine Erdoğan, "Erken Tanı, Erken Hayat" projesi kapsamında İstanbul Ümraniye'de engellilere eğitim verecek okulun açılışını yaptı. First Lady, fiziksel ve zihinsel engelli çocukların eğitiminin önemini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, fizik ve zihinsel engelleri olan çocukların toplumun emaneti olduğunu belirterek, "Hiçbirini gözden çıkaramayız, hiçbirini feda edemeyiz. Onları toplumdan tecrit etmek yerine toplumun bir parçası haline getirmek durumundayız" dedi.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM İLK DÜĞME

Emine Erdoğan, "Erken Tanı, Erken Hayat" projesi kapsamında hayırseverlerin katkılarıyla yap ılan Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği (TOGEM-DER) Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi ve Özel Eğitim Anaokullarının Ümraniye'de düzenlenen açılış törenine katıldı. Okul öncesi eğitimi "gömleğin ilk düğmesi" şeklinde tanımlayan Erdoğan, "Onu doğru iliklemek, insanın tüm hayatına yön verir. Çocukların zeka gelişiminin yüzde 70'i 7 yaşına kadar tamamlanmaktadır. Bu dönemde çocuklar özgüven duygusunu kazanmaktalar. Öğrenmeye ilgi ancak bu dönemde uyandırılıyor. Çocukların var olan yetenekleri bu yaşlarda ortaya çıkarılabiliyor. Okul öncesi eğitime yapılan 1 liralık yatırım, 7 lira olarak geri dönmekte. Çocukların bu özel dönemine iyi yatırım yapmak, geleceğimizin garantisidir" dedi.

'HİÇBİR ÇOCUĞUMUZ DIŞLANMIŞ HİSSETMEYECEK'

Son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı ve sivil toplum kuruluşlarının bu alanda önemli yatırımları olduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Şu anda anaokulundan ortaöğretime zorunlu öğrenim çağında 259 bin 282 özel öğretim ihtiyacı olan çocuğumuz var. Bunların yüzde 80'i eğitimlerini kaynaştırma yoluyla sürdürüyor. Yani akranları ile birlikte eğitim alıyor, yaşadıkları çevreden ayrılmadan topluma entegre oluyorlar. İnşallah sivil toplumumuzun desteğiyle bu oran yüzde 100'e ulaşacaktır. Hiçbir çocuğumuz kendini toplumdan dışlanmış hissetmeyecek. Birbirimizin derdini kendi derdimiz bildiğimiz müddetçe kalplerimiz arasındaki mesafenin kalkacağına inanıyorum" dedi. Konuşmaların ardından öğrencilerin çiçek verdiği Emine Erdoğan, merkezi gezdi.

08.11.2015 - Sabah

Etiketler: Fiziki Erişim Düzenleme Durumları Düzenlemenin İçeriği Yapılan Yapılmayan Yapılma Oranı  Kamu kurum ve kuruluş binalarının kaç tanesinde görme, ortopedik, işitme ve fiziksel dezavantajlı) engelli bireylerin