*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Fatih Projesi Görme Engelliler İçin Erişilebilir Değil  (Okunma sayısı 1329 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• Yönetici
  • Kahraman Üye
Fatih Projesi Görme Engelliler İçin Erişilebilir Değil

Eğitimde teknoloji kullanımıyla fırsat eşitliğinin sağlanması için tasarlanmış olan  FATİH Projesi, görme engellilerin erişimine uygun değil.

Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) olarak 2010 yılında başlayan proje kapsamında okullarda öğrencilere dağıtılan tabletleri, sınıflardaki akıllı tahtaları ve Eğitimde Bilişim Ağı (EBA) ile dijital içerikleri görme engelli öğrenciler ve öğretmenler kullanamıyor.

Örneğin, tabletler ve akıllı tahtalar görme engellilerin kullandığı ses sistemi olan ekran oyucuyla uyumlu değil. Video gibi içeriklerin görsel betimlenmesi yok.

Eğitimde Görme Engelliler Derneği, bu nedenle; görme engelli öğrenci ve öğretmenleri, görme engelli çocuğu bulunan velileri ve görme engelli öğrencisi bulunan öğretmenleri, bu projenin erişilebilirliği için hazırladığı dilekçeleri Milli Eğitim Bakanlığına iletmeye çağırıyor.

"Proje bilgiye teknolojiyle erişien bizleri memnun etmişti"

Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Bahar Yavuz, Fatih Projesi ilk gündeme geldiğinden beri bu projenin engelli bireyler için de kullanılabilir olması için girişimde bulunduklarını belirtti.

"Eğitim içeriklerinin dijital ortama aktarılacak olması, en çok bilgiye teknoloji sayesinde erişen biz görme engelli bireyleri memnun etti. Ne var ki Fatih Projesi yaygınlaşmasına rağmen engelli bireyler göz ardı ediliyor.

"Biz dernek olarak bu projenin erişilebilirliğiyle ilgili raporlar sunduk. Bu raporlarımız Bakanlık nezdinde ilgi gördü ve daha sonra bu konuda kurulan komisyonun çalışmalarına temel oluşturdu.

"Uyarılarımız dikkate alınmadı"

"Fakat bugün, proje kapsamında dağıtılan tabletler görme engelli öğrenci ve öğretmenler için düzenlenmemiş, EBA'da (Eğitimde Bilişim Ağı) bulunan e-kitap, görsel, video gibi içeriklerin erişilebilirliği göz ardı edilmiş ve kurulan akıllı tahtaları görme engelli öğretmenlerin nasıl kullanacağı düşünülmemiş durumda. Üstelik her geçen gün yaygınlaşan ve içerisinde görüntü, ses, animasyon gibi çoklu ortam unsurları bulunan Z-Kitaplar da görme engellilerin kullanabileceği formatta değil.”

"Engelli hakları ihlal ediliyor"

Eğitimde Görme Engelliler Derneği Hukuk Komisyonu Sorumlusu Avukat Bayram Şahin Aydın ise, Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Fatih Projesine engelli öğrenci ve öğretmenleri dahil etmeyerek, Türkiye’nin taraf olduğu BM Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme, Anayasa, Milli Eğitim Temel Kanunu ve Engelliler Kanununu ihlal ettiğini belirtti.

14.11.2016 – BİA Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler : olursak Adiniza bir yerlere uye olunabilir adiniza abonelik acilabilir Sizi bir sey icin kefil edebilirler En cok gorulen vakalardan biri de su ADINIZA BIR SURU TELEFON HATTI