*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: AKRABA EVİLİĞİ VE SONUCU VAN'DA NASIL?  (Okunma sayısı 2412 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• Yönetici
  • Kahraman Üye
AKRABA EVİLİĞİ VE SONUCU VAN'DA NASIL?
« : 25 Şubat 2009, 22:02:20 »

25.02.09 - Van'da akraba evliliğinin çok yaşandığı 110 haneli köyde iki evden birinde engelli bulunuyor.
Aydınocak Köyü Muhtarı Bahri Altıntaş "İmamlarımız ve öğretmenlerimiz, köylüye akraba evliliği yapmamalarını söylüyor. Maalesef önüne geçemiyoruz.'' dedi.

''Köyde 50 engelli var" diye konuşan köylüler sıkıntılı. Yürüme ve görme engelli Erhan Yel, köylerinde engelli sayısının çok olduğunu, büyüklerin akraba evliliği yapmasının sıkıntılı sonucunu çocukların çektiğini ifade etti. Yürüme engelli Cimşit Aydoğmuş ise kızının da yürüme engelli olduğunu, çalışamadığı için maddi sıkmtı çektiğini belirtti.

Köyün en küçük engellilerinden 9 yaşındaki Zehra Varcin ise "Yürümek, okula gitmek, arkadaşlarımla birlikte oyun oynamak istiyorum. Pencereden dışarıyı izliyorum arkadaşlarımın oynadığını görüyorum ama ben sadece bakıyorum. Yürüdüğümde ilk işim amcamlara misafirliğe gitmek olacak. Ama yürüyemiyorum. Özürlü olacağıma ölseydim daha iyiydi" dedi.>Star