*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon Numaramız 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon Numaramız 0533 392 33 88

Gönderen Konu: FİDE Engelliler İçin Konfederasyon Kupası'na 24 Ülkeden Engelli Katıldı  (Okunma sayısı 419 defa)

Çevrimdışı Kayseriengelliler

  • Yönetici
  • Yeni Üye
  • *****
  • İleti: 29
FİDE Engelliler İçin Konfederasyon Kupası'na 24 Ülkeden Engelli KatıldıSatranç Kıtaları Buluşturdu. Gelecek yıl düzenlenecek "1. Dünya Satranç Paralimpik Şampiyonası" öncesindeki ilk satranç turnuvası olma özelliği taşıyan FİDE Engelliler İçin Konfederasyon Kupası'na, 24 ülkeden görme, işitme ve fiziksel engelli sporcular katıldı.

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom'un desteğiyle Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) ev sahipliğinde Dünya Satranç Federasyonunun ilk kez düzenlediği Engelliler Konfederasyon Kupası'na Türkiye ve Rusya ortak takımla katıldı. Ankara'da gerçekleştirilen kupada, Avrupa kıtası takımı şampiyonluğa ulaşmayı başardı. Engelli sporcuların 5 gün boyunca süren azimli mücadelesi yoğun ilgiyle takip edildi.

Türkiye ve Rusya Birlikte Mücadele Verdi

Türkiye, Rusya, Almanya, Hindistan, Kazakistan, Venezuela, Polonya, Zambiya gibi dünyanın dört bir yanından engellerini aşarak gelen sporcuların satranç tahtasında kurduğu dostlukların damga vurduğu turnuvada, her biri en az bir kadın sporcuya sahip 6'şar kişilik Afrika, Amerika, Avrupa, Asya karma takımları yarıştı. Ev sahibi Türkiye'den ve sponsor ülke Rusya'dan oluşan Rusya Türkiye takımı da iki ülke dostluğu adına satranç masasında mücadele etti.

"Engelli Satrancı Adına Ankara'da Şölen Vardı"

5 tur boyunca çekişmeli mücadelelere sahne olan FIDE Engelliler İçin Konfederasyon Kupasında Avrupa takımı şampiyonluğa ulaşırken, Asya takımı ikinci, Amerika takımı üçüncü, Rusya- Türkiye takımı dördüncü oldu. Afrika takımı ise turnuvayı beşinci olarak tamamladı. FIDE Asbaşkanı Akaki LASHVİLİ  Türkiye'nin organizasyonuna övgüler yağdırdı. LASHVİLİ, "Engellilerin FIDE'nin ana önceliklerinden birisi olduğunu ifade etmekten çok mutluyum. Engelli satrancı adına gerçek bir şölendi. Gelecek yıl ise Rusya'nın Hantı-Mansiysk şehrinde 150'den fazla sporcunun katılacağı Dünya Satranç Paralimpik Şampiyonasını düzenleyeceğiz. Böyle bir organizasyon daha önce hiç yapılmamıştı. Bu turnuva için Türkiye'ye minnettarız" diye konuştu.

Ortak Takımda Yıldız İsimler Vardı

RUSYA-Türkiye takımında çok sayıda turnuvada şampiyonluğa imza atan Ahmet Taha İNAL, Türkiye Görme Engelliler Satranç Şampiyonasında 2019'da ikinci olan Büşra ÖZTÜRK ve Özlem ERTEN ile Türk satrancının yükselen yıldızlarından, sportif başarısının yanında akademik kariyeri ile de dikkat çeken Handenur ŞAHİN mücadele etti. Rus tarafında ise 2018 IBSA Dünya Satranç Şampiyonu FIDE Ustası (FM) Stanislav BABARYKİN, 6 kez IPCA Dünya Şampiyonu olarak rekoru elinde tutan ve 'Dört Şövalye Oyunu' adlı kitabı ile tanınan Andrey OBODCHUK, 2012 Dünya Senior Satranç Şampiyonasında ve 2018 Rus Satranç Şampiyonasında başarı performansı ile hafızalarda yer edinen Tatyana LUKİNA yer aldı.

Kupanın Şampiyonu Avrupa Takımı Oldu

Kupanın ödül törenine, FIDE Asbaşkanı Akaki LASHVİLİ, FIDE Asbaşkanı ve TSF Başkanı Gülkız TULAY, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı ve TSF Asbaşkanı Ayşe KARDAŞ ERGEZEN, Rosatom Temsilcisi Rosatom Energy International (REIN) Uluslararası İletişim Müdürü Yaroslav MOZDAKOV ile Spor Hizmetleri Genel Müdürü Yardımcısı Doç Dr. Veli Ozan ÇAKIR ile TSF Başkan Vekili Aşkın KELEŞ de katıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı ve TSF Asbaşkanı ERGEZEN ise organizasyona katılmaktan çok mutlu olduğunu vurgulayarak, "Başarı hiçbir zaman tesadüf değildir ve biz biliyoruz ki, engeller sadece zihinlerdedir. Biz bakanlık olarak sporun ve sporcunun her daim yanındayız" diyerek, organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

18.12.2019 - ailevecalisma.gov.tr