*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon Numaramız 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon Numaramız 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Görme Engelliler Gözlüğe Yerleştirilen Kamera ile Yeniden Görecek  (Okunma sayısı 359 defa)

Çevrimdışı Kayseriengelliler

  • Yönetici
  • Tam Üye
  • *****
  • İleti: 168
Görme Engelliler Gözlüğe Yerleştirilen Kamera ile Yeniden GörecekAraştırmacılar, gözlüğe yerleştirilen kameranın doğrudan beyne görüntü aktardığı bir cihaz yardımıyla görme engelli 6 kişiye kısmen görme yetisini yeniden kazandırdı.

ABD’li araştırmacılar, kameradan aldığı görüntüleri göz ve görme sinirlerini kullanmadan doğrudan beyne aktaran bir cihaz geliştirdi. Beynin görme merkezine yerleştirilen cihaz sayesinde şu ana kadar 6 görme engelli kişinin görüşlerinin kısmen yeniden kazandırıldığı belirtildi.

IŞIK NOKTALARI

Yeni cihazın doğuştan görme engelli kişilerde henüz denenmediği ifade edilirken, cihazı kullanan görme engelli Paul Philip, eşiyle birlikte yürüyüş yaparken kaldırımın ve çimlerin nerede olduğunu cihaz sayesinde görebildiğini söyledi. Philip “Sadece ışık noktaları halinde olsa bile bir şeyleri görebilmek harika bir durum” ifadesini kullandı.

Hürriyet


Etiketler : aile ev kayseri yerleşim emlak aile hayatı yaşamın kökleri aile büyükleri tutulmanın ana konusu içinde yer alacaktır bu tutulma zamanı uzun süredir beklediğiniz ve hayalini kurduğunuz eve